Gigantyczne podwyżki rachunków za prąd. Zapłacimy setki złotych więcej

i

Autor: Shutterstock

Zaoszczędź na prądzie nawet 230 złotych

2015-03-27 14:16

Czteroosobowa rodzina płaci rocznie za prąd ok. 1150 zł. Najwięcej energii pożera niskiej klasy lodówka. Następne w kolejności są oświetlenie i kuchenka elektryczna. Na szczęście istnieją proste sposoby na obniżenie rachunków. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami możesz oszczędzić nawet 230 złotych rocznie.


Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Rozsądnie wybieraj sprzęt AGD. Okazuje się, że w gospodarstwie domowym blisko 30 proc. energii elektrycznej pobiera duża lodówka. Zadbaj więc o to, by twoja była energooszczędna. Obecnie obowiązują klasy energooszczędności od A do G (najmniej prądu zużywają urządzenia z grupy A, najwięcej te o klasie G). Nie bez znaczenia jest też wielkość sprzętu. Małe urządzenie o niższej klasie energetycznej zużywa zwykle mniej prądu, niż duże w klasie wyższej. Warto więc rozważyć, czy rzeczywiście potrzebujemy lodówki, która w 2/3 swojej pojemności będzie stała pusta.


Kosztowne oświetlenie

Oświetlenie pożera około 20 procent energii elektrycznej całego gospodarstwa domowego. Stosując żarówki energooszczędne zaoszczędzisz rocznie kilkadziesiąt złotych. Musisz jednak pamiętać, że takie żarówki osiągają swoją moc dopiero po jakimś czasie. Sprawdzą się więc w miejscach, które oświetlane są przez dłuższy czas (np. salon, biuro). Tam gdzie przebywamy krótko np. w łazience, piwnicy czy toalecie warto pozostawić tradycyjne żarówki. Dbaj również o czystość opraw oświetleniowych, bo zanieczyszczone mogą zmniejszać skuteczność świetlną nawet o 50 proc.

Nie płać za czuwanie

Po kilka procent energii w domu pobierają mniejsze urządzenia elektroniczne np. komputery czy telewizory. Sprzęt RTV i komputery mają funkcję stand-by, czyli czuwania. Świadczy o niej świecąca się dioda. Oznacza to, że sprzęt mimo że nie jest używany pobiera przez cały czas prąd z sieci. Wyłączając wszystkie urządzenia można rocznie zaoszczędzić od 130 do 240 kWh energii. Dlatego też nigdy nie pozostawiaj sprzętów w trybie czuwania. Nieużywane wyłącz z kontaktu. Pamiętaj również o wyłączaniu z kontaktu ładowarki, która pobiera energię niezależnie od tego czy telefon ładuje się, czy też nie.

Inny dostawca

Szukając energetycznych oszczędności, rozważ też zmianę dostawcy prądu. Na takiej decyzji można zyskać nawet kilkadziesiąt złotych rocznie. Na danym terenie działa jeden operator systemu dystrybucyjnego (OSD), ale wielu sprzedawców, od których można kupować energię. Zmiana sprzedawcy jest bardzo prosta. Pamiętaj jednak, by decydując się na ten krok dokładnie przeczytać umowy.

Zmień taryfę

Jeśli w godzinach „poza szczytem” zużywasz co najmniej 35-40 proc. swojego całodobowego zapotrzebowania na prąd zmień taryfę z jednostrefowej na dwustrefową G12 „poza szczytem”: 22:00 – 6:00 i 13:00 – 15:00, a będziesz płacił mniej. Koszty te są około 40 proc. niższe niż w taryfie jednostrefowej. Wystarczy złożyć wniosek do obsługującego cię zakładu energetycznego, by nieodpłatnie zmienić taryfę.

Ile dokładnie oszczędzisz

Do 30 zł rocznie – używając czajnika elektrycznego o większej mocy
Do 20 zł rocznie – wymieniając często worki w odkurzaczu
Do 60 zł rocznie – instalując w domu kuchenkę elektryczna z płytą grzejną indukcyjną zamiast żeliwną
Do 100 zł rocznie – piorąc tylko w pralce z wypełnionym po brzegi bębnem
Do 20 zł rocznie - nie zostawiając ładowarki do telefonu komórkowego w gniazdku


Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany