Policja, alkomat

i

Autor: Materiały prasowe KMP Gorzów

Prawo

Pijani kierowcy mieli tracić samochody. Rząd wycofa się z przepisów?

2023-03-21 7:41

Przepisy, które miały pozwalać sądowi konfiskatę auta pijanemu kierowcy miały wejść w życie 14 grudnia 2023 roku. Jak jednak pisze Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zmienić termin wprowadzenia nowego prawa w życie. Ponadto zmienić mają się również przepisy ustawy, sprawcy wypadków mają tracić auto tylko wtedy, gdy mieli co najmniej 1 promil alkoholu we krwi.

Złagodzenie przepisów pozwalających zabranie auta pijanemu kierowcy

- Przesunięcie z 14 grudnia 2023 r. na 14 marca 2024 r. planowanego wejścia w życie przepisów dotyczących pijanych kierowców to niejedyne zmiany, które zamierza wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości w okresie vacatio legis. Bo choć surowe przepisy w postaci konfiskowania pojazdów pijanym kierowcom wejdą w życie później, to wszystko wskazuje na to, że będą stosowane bardziej racjonalnie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" zaznacza, że w obecnym brzmieniu nowelizacja kodeksu karnego przewiduje, że przepadek pojazdu lub jego równowartości będzie stosowany wobec pijanych kierowców mających co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi (0,75 mg/dm sześc. w wydychanym powietrzu).

- Gdyby kierowca w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek, traciłby pojazd nawet po nieznacznym przekroczeniu zaledwie 0,5 promila - zauważa gazeta.

Ministerstwo przychyli się do uwag dotyczących projektu

Cytowany przez "DGP" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który jest odpowiedzialny za reformę kodeksu karnego podkreślił, że do resortu wpłynęło w tej sprawie dużo uwag.

- Po ponownym przeanalizowaniu tego problemu uznaliśmy, że musimy wprowadzić pewną gradację. Stąd przepadek pojazdu będzie stosowany wobec sprawców wypadków, którzy mają co najmniej 1 promil alkoholu we krwi – podkreślił.

Pieniądze to nie wszystko - Anna Moskwa - E23: PL for UA
Sonda
Czy pijani kierowcy powinni tracić samochód?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany