alkomat

i

Autor: miguelrd68/CC0/pixabay.com

Pijany kierowca straci samochód albo zapłaci jego równowartość

2022-07-11 13:23

Ostatnio Sejm zdecydował się na przyjęcie reformy prawa karnego przez wielu określanej mianem "rewolucyjnej". Nowa reforma zakłada między innymi konfiskatę aut pijanych kierowców oraz surowe kary dla przestępców.

Konfiskata samochodu - kogo może dotyczyć

Uchwalona przez Sejm nowelizacja zakłada między innymi konfiskatę samochodu prowadzonego przez nietrzeźwego kierowcę. Auto zostanie skonfiskowane w przypadku, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promilu alkoholu, jeśli spowoduje wypadek mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub w przypadku recydywy.

Jeżeli pojazd nie był wyłączną własnością sprawcy to orzekany byłby "przepadek" równowartości danego pojazdu. Za wspomnianą równowartość uznawana byłaby wartość określona w polisie ubezpieczeniowej. W przypadku braku polisy - uśredniona wartość rynkowa podobnych pojazdów.

Jeżeli sprawca prowadziłby pojazd, który nie stanowi jego własności (a np. własność pracodawcy) sąd orzekałby nawiązkę.

Dotychczas za spowodowanie ciężkiego wypadku pod wpływem alkoholu sprawcy groziła kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Według nowych przepisów będzie to minimum 3 lata więzienia za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz 5 lat pozbawienia wolności za spowodowanie śmierci.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Zmiany w kodeksie karnym - zaostrzenie kar za ciężkie przestępstwa

Zmiany dotyczą również innych obszarów kodeksu karnego. Zaostrzone zostały kary za ciężkie przestępstwa. Za dopuszczenie się gwałtu na dziecku będzie groziło od 5 do 30 lat więzienia lub dożywotnie pozbawienie wolności. Dotychczas sprawca podlegał karze między 3 a 15 lat więzienia.

Zaostrzeniu uległy również kary za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem. Dotychczas były to kary do 15 lat więzienia - zgodnie z nowymi przepisami sprawca może zostać skazany na karę pozbawienia wolności od 5 do 30 lat lub dożywocie.  Za gwałt, w wyniku którego nastąpił ciężki uszczerbek na zdrowiu będzie grozić również od 5 do 30 lat więzienia - lub kara dożywotniego pozbawienia wolności. Do tej pory było to od 2 do 12 lat więzienia. W przypadku śmierci ofiary w wyniku zgwałcenia, sprawca będzie podlegać karze od 8 do 30 lat więzienia lub dożywociu (obecnie od 2 do 12 lat więzienia).

Zmiany dotknęły również kwestii dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Będzie orzekana w dwóch przypadkach:

  • czyn popełniony po wcześniejszym prawomocnym skazaniu za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub za przestępstwo o charakterze terrorystycznym na dożywotnie pozbawienie wolności albo pozbawienie wolności na co najmniej 20 lat
  • jeżeli charakter i okoliczności czynu oraz postępowanie i charakter sprawcy wskazują, iż jego pozostawanie na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia, wolności lub wolności seksualnej innych osób

Na tym etapie legislacyjnym projekt trafi do Senatu.

Sonda
Czy kiedykolwiek prowadziłeś samochód pod wpływem alkoholu? [SONDA]
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze