Gdańsk, plaża, polskie morze

i

Autor: Maciej Gostyński

Praca sezonowa. Ile zarobisz na zbiorach, w biurze czy jako kelner

2015-06-05 17:52

Oferty pracy sezonowej zalewają internet i urzędy pracy. Dzięki zatrudnieniu sezonowemu w miesiącach letnich spada bezrobocie, a studenci czy osoby, które nie mogą znaleźć sobie stałej pracy, reperują swoje budżety. Wyjaśniamy, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy sezonowi w Polsce i za granicą i w jakich branżach można znaleźć tymczasowe zatrudnienie.

Pracy sezonowej można szukać w urzędach pracy, przez agencje pracy tymczasowej czy też bezpośrednio u pracodawców, którzy ogłaszają się w internecie. W urzędach w całym kraju ofert jest bardzo dużo. Można znaleźć zatrudnienie właściwie w każdej branży: budowlanej, jako pomoc biurowa, sprzątacz, kasjer itd. Minus jest taki, że co do zasady musimy być tam wcześniej zarejestrowani jako bezrobotni lub poszukujący pracy, a więc, jeśli takiego statusu nie mamy, wejście do urzędu pracy z ulicy i skorzystanie z którejś z ofert jest właściwie niemożliwe. Plusem zatrudnienia przez urząd jest z kolei to, że mamy pewność, iż będziemy mieli legalną pracę. Jednak właściwie we wszystkich proponowanych ofertach zarobki wahają się w okolicach stawki minimalnej czyli 1750 zł brutto miesięcznie, nie licząc, oczywiście, ofert dla profesjonalistów jak np. kierowcy ciężarówek, bo tu można zarobić dużo więcej.

ZOBACZ: Praca sezonowa czeka na chętnych. Jak nie dać się nabić w butelkę

Bezpiecznych ofert pracy można się też spodziewać w sprawdzonych agencjach pośrednictwa. Trzeba jednak pamiętać, że pobierają one prowizje za prowadzone usługi, więc przed podpisaniem umowy powinniśmy upewnić się, ile zarobimy na rękę po potrąceniu jej i podatku. Jeśli szukamy pracy w Polsce, najlepiej chyba kontaktować się bezpośrednio z pracodawcą, bo można dogadać się z nim co do wysokości pensji, jednak trzeba się spieszyć, bo oferty szybko znikają.

Niepopularny zbiór owoców

Choć prace sezonowe kojarzą się głównie ze zbiorami owoców, zajęcie to staje się coraz mniej popularne. W zeszłym roku były w naszym kraju miejsca, w których nie było chętnych do zatrudnienia się przy zbiorach, a pracodawcy coraz częściej poszukują ludzi z Ukrainy, którzy w teorii będą pracowali za niższe pieniądze niż Polacy. Zresztą w internecie samych ogłoszeń o pracy przy zbiorach w Polsce jak na lekarstwo. W dodatku, jeśli zadzwonić pod podane numery, okazuje się, że ogłoszenia są już nieaktualne, a pracodawcy niechętnie mówią o tym, ile płacili zatrudnionym. Od plantatora truskawek spod Skierniewic udało nam się dowiedzieć, że wypłata za zebranie łubianki tych owoców jest zależna od tego, ile hodowca dostanie za nie w skupie. I tak w tym roku wspomniany plantator oferował swoim pracownikom tylko złotówkę za łubiankę, bo owoce skupowano tylko za 1,4 zł.

ZOBACZ TEŻ: Pracownicy żądają dobrej opieki zdrowotnej [WIDEO]

Co innego, jeśli chodzi o pracę przy zbiorach za granicą. Bez problemu można znaleźć oferty z Niemiec, Francji, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Oferty dzielą się na te, w których pracodawca płaci nam za ilość zebranych owoców oraz te, gdzie obowiązuje stawka godzinowa. Ogłoszeniodawcy nie informują o wysokości stawek akordowych. Jeśli chodzi o wynagrodzenie godzinowe brutto, za zbiór truskawek czy śliwek w Niemczech możemy dostać ok. 6-9 euro (24-36 zł), za zbiory pieczarek czy pracę w hodowli kwiatów w Holandii 8-10 euro (32-40 zł), za pracę przy zbiorze orzechów i kalafiorów we Francji otrzymamy 7-10 euro (28-40 zł), a na Wyspach, zbierając winogrona i truskawki, możemy liczyć na 6-7 funtów (36-42 zł).

Najlepsze prace sezonowe

Mówiliśmy już o braku popularności zbiorów, czas więc przyszedł na najpopularniejsze prace sezonowe w Polsce. Według raportu agencji zatrudnienia Work Service z 2014 r. najlepiej płatną i najbardziej wymarzoną z prac sezonowych w naszym kraju jest zatrudnienie na zastępstwo jako pomoc biurowa. Kojarzone z pracami sezonowymi zajęcia takie jak kelnerowanie czy pomoc kuchenna znalazły się na końcu zestawienia.

TOP 10 PRAC SEZONOWYCH W POLSCE + ŚREDNIE ZAROBKI BRUTTO/GODZ.:

1. pomoc w biurze – 14,9 zł
2. hostessa – 14,45 zł
3. kurier – 13,2 zł
4. ankieter – 12,5 zł
5. rozwożenie pizzy – 11,6 zł
6. opieka nad dziećmi – 10,3 zł
7. rozdawanie ulotek – 9,46 zł
8. prace w ogrodnictwie – 9,4 zł
9. kelner – 8,8 zł
10. pomoc kuchenna – 8,3 zł

Jeśli chodzi o pracę za granicą, najpopularniejsze kierunki to Holandia, Niemcy i Wielka Brytania. We wszystkich z wymienionych krajów poszukiwani są pracownicy budowlani. Prócz tego na Wyspy można jechać jako kelner czy pracownik pensjonatu w miejscowościach wypoczynkowych, a do Holandii np. do pracy w kuchni bądź też w magazynach holenderskich sieci handlowych.

PRACE SEZONOWE ZA GRANICĄ. ZAROBKI MIESIĘCZNE BRUTTO:

Wielka Brytania:
kelner – 1 tys. - 2,6 tys. euro (4 tys. - 10,4 tys. zł)
prace budowlane – 1,5 tys. – 2,45 tys. euro (6 tys. - 9,8 tys. zł)
praca w kuchni – 1 tys. - 1,9 tys. euro (4 tys. - 7,6 tys. zł)

Niemcy:
monter linii produkcyjnej – 1,6 tys. - 2,4 tys. euro (6,4 tys. - 9, tys. zł)
pracownik budowlany -  1,25 tys.  – 2,15 tys. euro (5 tys. - 8,6 tys. zł)

Holandia:
prace w rolnictwie – 1 tys. - 1,8 tys euro (4 tys. - 7,2 tys. zł)
praca w kuchni – 0,95 tys. - 1,65 tys. euro (3,8 tys. - 6,6 tys. zł)

ZOBACZ TEŻ: Prawda o zarobkach na Wyspach

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze