Przewóz osób tańszy niż taxi, ale czy legalny? Obalamy mity związane z „night driverami”

2015-06-23 16:41
Taksówka
Autor: Wojciech Artyniew

Czy świadczenie usługi zwanej przewozem osób jest nielegalne? Absolutnie nie, jeśli tylko spełni się odpowiednie wymogi. Jednak wiele osób o tym nie wie i wciąż często da się usłyszeć, że usługi wszystkich tzw. night driverów są niezgodne z przepisami. Jakie są różnice pomiędzy taksówkarzem a „przewoźnikiem osób”? Wyjaśnia to w swoim komunikacie firma Night Drivers, przewoźnik działający w Warszawie.

„Od 7 kwietnia 2012r., czyli od wejścia w życie ustawy o zmianie w transporcie drogowym, przewóz osób po spełnieniu określonych wymagań jest legalny” - podkreślają przedstawiciele firmy Night Drivers. Jakie warunki należy spełnić, by być przewoźnikiem osób? Potrzebna jest licencja na wykonywanie takiej działalności – może to być licencja w ramach firmy.  Plusem dla kierowców świadczących przewóz osób jest to, że nie muszą zdawać egzaminu z zakresu transportu drogowego taksówką. Nie oznacza to jednak, że klienci powinni się czegoś obawiać, bo warunki otrzymania licencji przewoźnika od starosty są wyśrubowane.

ZOBACZ TEŻ: Urlop w Grecji jest niebezpieczny? Obalamy mity związane z wyjazdem

„Przedsiębiorca ubiegający się o taką licencję musi mieć dobrą reputację, posiadać certyfikat kompetencji zawodowych, wykazać się stabilną sytuacją finansową oraz posiadać pojazdy przeznaczone do podróżowania od 7 do 9 osób razem z kierowcą (taksówką może być mniejsze auto)” - czytamy w komunikacie firmy Night Drivers.

Wizualne różnice

Prawo zakłada, że każdy klient powinien od razu wiedzieć, czy podróżuje z taksówkarzem, czy przewoźnikiem osób. Dlatego uregulowano kwestie wizualne dotyczące taksówek i aut przewoźników. Samochody świadczące przewóz osób nie mogą sugerować, że klient w jakiś sposób ma do czynienia z taksówką.

ZOBACZ TEŻ: NIK krytykuje gminy. Zdzierają z ludzi za wywóz śmieci

„Samochody przeznaczone do przewozu osób nie mogą umieszczać w sposób widoczny z zewnątrz pojazdu oznaczeń z nazwą, adresem, telefonem, stroną internetową przedsiębiorcy lub innych oznaczeń pozwalających na jego identyfikację. Dodatkowo nie mogą posiadać reklam usług taksówkowych i przedsiębiorców oferujących takie usługi” - podkreślają przedstawiciele warszawskiego przewoźnika. Na autach night driverów nie spotkamy też neonu z napisem TAXI, a w samochodach  nie mogą być instalowane i używane taksometry czyli przyrządy pomiarowe służące do obliczania należności za długość przebytej drogi przez taksówkę.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze