Taksówka

i

Autor: Wojciech Artyniew

Przewóz osób tańszy niż taxi, ale czy legalny? Obalamy mity związane z „night driverami”

2015-06-23 16:41

Czy świadczenie usługi zwanej przewozem osób jest nielegalne? Absolutnie nie, jeśli tylko spełni się odpowiednie wymogi. Jednak wiele osób o tym nie wie i wciąż często da się usłyszeć, że usługi wszystkich tzw. night driverów są niezgodne z przepisami. Jakie są różnice pomiędzy taksówkarzem a „przewoźnikiem osób”? Wyjaśnia to w swoim komunikacie firma Night Drivers, przewoźnik działający w Warszawie.

„Od 7 kwietnia 2012r., czyli od wejścia w życie ustawy o zmianie w transporcie drogowym, przewóz osób po spełnieniu określonych wymagań jest legalny” - podkreślają przedstawiciele firmy Night Drivers. Jakie warunki należy spełnić, by być przewoźnikiem osób? Potrzebna jest licencja na wykonywanie takiej działalności – może to być licencja w ramach firmy.  Plusem dla kierowców świadczących przewóz osób jest to, że nie muszą zdawać egzaminu z zakresu transportu drogowego taksówką. Nie oznacza to jednak, że klienci powinni się czegoś obawiać, bo warunki otrzymania licencji przewoźnika od starosty są wyśrubowane.

ZOBACZ TEŻ: Urlop w Grecji jest niebezpieczny? Obalamy mity związane z wyjazdem

„Przedsiębiorca ubiegający się o taką licencję musi mieć dobrą reputację, posiadać certyfikat kompetencji zawodowych, wykazać się stabilną sytuacją finansową oraz posiadać pojazdy przeznaczone do podróżowania od 7 do 9 osób razem z kierowcą (taksówką może być mniejsze auto)” - czytamy w komunikacie firmy Night Drivers.

Wizualne różnice

Prawo zakłada, że każdy klient powinien od razu wiedzieć, czy podróżuje z taksówkarzem, czy przewoźnikiem osób. Dlatego uregulowano kwestie wizualne dotyczące taksówek i aut przewoźników. Samochody świadczące przewóz osób nie mogą sugerować, że klient w jakiś sposób ma do czynienia z taksówką.

ZOBACZ TEŻ: NIK krytykuje gminy. Zdzierają z ludzi za wywóz śmieci

„Samochody przeznaczone do przewozu osób nie mogą umieszczać w sposób widoczny z zewnątrz pojazdu oznaczeń z nazwą, adresem, telefonem, stroną internetową przedsiębiorcy lub innych oznaczeń pozwalających na jego identyfikację. Dodatkowo nie mogą posiadać reklam usług taksówkowych i przedsiębiorców oferujących takie usługi” - podkreślają przedstawiciele warszawskiego przewoźnika. Na autach night driverów nie spotkamy też neonu z napisem TAXI, a w samochodach  nie mogą być instalowane i używane taksometry czyli przyrządy pomiarowe służące do obliczania należności za długość przebytej drogi przez taksówkę.

Najnowsze