700 euro zwrotu z podatku – tyle otrzymują osoby, które pracują w Niemczech. Przysługuje im jednak wiele ulg, dzięki którym ta kwota może wzrosnąć nawet do 1,4 tys. euro (ok. 5600 zł). Aby tak jednak było, trzeba zapoznać się z podstawowymi zasadami rozliczeń u naszych zachodnich sąsiadów. To ważne także dlatego, że niepoprawnie wypełnione rozliczenie może się wiązać z karami nakładanymi na podatnika. - W Niemczech istnieją dwa typy rozliczeń – dla ograniczonego oraz nieograniczonego obowiązku podatkowego - tłumaczy Magdalena Pituła, specjalistka ds. rozliczeń z niemieckim fiskusem.
Jaki obowiązek podatkowy
Nad podatnikiem ciąży ograniczony obowiązek podatkowy, jeśli pracował na terenie Niemiec mniej niż 183 dni, a uzyskane dochody tam opodatkowane nie przekraczają 90 proc. wszystkich jego dochodów, bez względu na kraj, w którym zostały osiągnięte. Ograniczony obowiązek podatkowy występuje też dla osób, które na terenie Polski zarobiły więcej niż równowartość 4065 euro w 2013 r. i 4177 euro w 2014 r. Takim osobom nie przysługują żadne ulgi, ale właściwie zawsze mogą liczyć na całkowity zwrot podatku. Jeśli chodzi o nieograniczony obowiązek podatkowy, ten dotyczy pracujących na terenie Niemiec powyżej 183 dni. Takie osoby mogą się ubiegać o ulgi za dojazdy, koszty utrzymania czy na dzieci, nawet jeśli te przebywają w Polsce. Są też możliwe wspólne rozliczenia z małżonkiem.
Pomoc specjalisty
Aby w tym wszystkim się połapać i nie otrzymać kary za błędnie wypełnione zeznanie podatkowe, najlepiej skorzystać z usług specjalistów. W takiej sytuacji trzeba pamiętać, że firma rozliczeniowa, z usług której chcemy skorzystać, musi mieć uprawnienia niemieckiego doradcy podatkowego (niem. Steuerberater), bo tylko ten tytuł pozwala na prawne działanie na niemieckim rynku usług podatkowych. A warto do rozliczenia się podejść rzetelnie, bo w Niemczech zwrot podatku przysługuje nie tylko za pracę wykonaną w minionym roku, ale aż do czterech lat wstecz. Cała procedura zwrotu trwa od trzech miesięcy do pół roku, często w zależności od sposobu przygotowania dokumentów. Te zaś można składać przez cały rok.