Zgodnie z tzw. ustawą śmieciową każdy musi dzielić odpady na pięć frakcji. Niedostosowanie się do zasad segregacji może słono kosztować. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić z odpadami które wytwarzamy, chcąc zapewnić sobie ochronę przez zarażeniem koronawirusem. Zgodnie z wytycznymi Ministra Klimatu wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, w czasie epidemii SARS-CoV-2 należy wdrożyć dodatkowe środki ostrożności.
Osoby zdrowe
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus może przetrwać na przedmiotach nawet kilka dni – w tej sytuacji prawidłowa utylizacja odpadów powinna odbywać się ze szczególną ostrożnością. Pamiętajmy – nie wolno ich wrzucać do kosza z odpadami zbieranymi selektywnie. Powinny one trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Tak jest w przypadku osób zdrowych.
Chorzy na COVID 19
Odpady wytworzone w miejscu kwarantanny lub izolacji przez osoby, które były narażone na zakażenie SARS-CoV-2, zakażone i mające bezpośredni kontakt z zakażonymi, muszą być traktowane ze szczególną ostrożnością. Takie osoby powinny otrzymać od gmin specjalne worki (np. napisem „C”). Śmieci trzeba z takich gospodarstw odbierać nie rzadziej niż co 7 dni i unieszkodliwiać lub składować oddzielnie w wyznaczonych przez gminę miejscach. Trzeba też dezynfekować pojemniki wielokrotnego użytku oraz środki transportu tych odpadów (samochody).
Pamiętaj!
Po wyrzucaniu śmieci należy dokładnie umyć ręce mydłem oraz użyć środka dezynfekcyjnego.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj