Allegro

i

Autor: archiwum se.pl

Sprzedajesz na Allegro? Spodziewaj się kontroli

2018-02-16 9:53

Ministerstwo Finansów zapowiedziało kontrole na Allegro. Resort sprawdzi, czy przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż w serwisie, wystawiają faktury.

Ministerstwo Finansów odkryło, że część przedsiębiorców handlujących na Allegro umożliwia zakup towaru bez faktury. Na aukcjach można znaleźć telefony komórkowe czy tablety dostępne w opcji „nie wystawiam faktury". Według MF to może być próba obniżenia podstawy opodatkowania, jeżeli produkt oferuje przedsiębiorca.

- Ostrzegamy, że opisane zachowanie jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT" - przypomina Ministerstwo Finansów.

Zobacz: Ważne zmiany na Allegro. Serwis wprowadza nowy format ogłoszenia

Resort skontaktuje się z osobami, które wystawiają na aukcjach swoje produkty i są płatnikami VAT lub istnieje w ich przypadu podejrzenie, że nie prowadzą oficjalnie firmy, mimo że powinny mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. W pierwszej kolejności pod lubą MF znajdą się sprzedawcy oferujący elektronikę. Tego typu sprzedawcy mogą spodziewać się maila od Ministerstwa Finansów Departamentu Poboru Podatków z adresu dppt@automat.mf.gov.pl lub SMS-a.

- Jednocześnie informujemy, że pisma informacyjne nie będą zawierać żadnych wezwań do zapłaty podatku, a w treści e-maila i SMS nie będą umieszczane żadne odnośniki zewnętrzne (linki) ani załączniki w formie plików. W przypadku otrzymania powiadomienia, wszelkie pytania i wątpliwości, a także wyjaśnienia co do prawidłowości rozliczenia podatku VAT, należy kierować bezpośrednio do właściwych urzędów skarbowych, które zostały powiadomione o sprawie - podkreśla MF.

Polecamy: Polecamy: Allegro zostało sprzedane za prawie 13 mld zł!

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każda osoba, której roczne obroty przewyższają kwotę 200 tys. zł, powinna zarejestrować działalność gospodarczą – nawet wówczas, gdy firma została otwarta w trakcie trwającego już roku podatkowego.

- Przypominamy, że zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników VAT, u których jej wartość nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W przypadku przekroczenia 200 000 zł podatnicy - przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy o VAT - mają obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R) w urzędzie skarbowym i zarejestrowania się jako czynni podatnicy VAT
podkreśla Ministerstwo Finansów.

Oprac. na podst. businessinsider.com.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze