Każda osoba, która otrzyma niższą pensję za styczeń, dostanie wyrównanie

i

Autor: shutterstock Każda osoba, która otrzyma niższą pensję za styczeń, dostanie wyrównanie

Tajemniczy projekt wiceministra Warchoła. Lombardy pod ochroną?

2021-11-03 16:25

Powrócił temat projektu ustawy, który ma przeciwdziałać lichwie. W 2019 roku kontrowersyjny dokument przepadł przed wyborami parlamentarnymi, a teraz powrócił w bliźniaczym kształcie. W czwartek na Komitecie Stałym ma być postawiony „Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie” autorstwa wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła (41 l.). Suchej nitki na projekcie nie zostawiają m.in. resort finansów, Komisja Nadzoru Finansowego czy UOKiK.

Ustawa antylichwiarska powraca

Lichwa to pożyczka na wysoki procent, oparta często na kosztach dodatkowych. Skutkuje wysokimi zyskami dla pożyczkodawcy i dużymi stratami pożyczkobiorcy, w skrajnych przypadkach doprowadza do wpadnięcia w spiralę długów. Zapobiec takim działaniom ma ustawa antylichwiarska, która może wprowadzić limit kosztów pozaodsetkowych. "Puls Biznesu" pisze o powrocie do progów wprowadzonych na czas pandemii, czyli 15 proc. plus 6 proc.

ZOBACZ: Wzrosły stopy procentowe. Będą większe oszczędności

Złote Laury 2021. Provident o standardach odpowiedzialnego pracodawcy

Jednak tajemniczy projekt ustawy do dzisiaj nie został upubliczniony. Na rządowych stronach internetowych pojawił się jedynie tytuł dokumentu bez załączników. Autor proponowanych zmian, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, od lipca br. zapowiadał wprowadzenie przepisów regulujących działalność firm pożyczkowych - z wyłączeniem lombardów. Regulacje w tajemnicy zostały jednak rozesłane do kilku ministerstw i urzędów centralnych, które… nie zostawiły na nich suchej nitki.

Sonda
Czy korzystasz z kredytów konsumenckich/pożyczek?

Jak podaje “Puls Biznesu”, projekt nie został dopuszczony na obrady komitetu ze względu na liczbę uwag ze strony instytucji, którym resort sprawiedliwości wysłał dokument do zaopiniowania. Szef KNF Tomasz Chróstny (36 l.), w piśmie, do którego dotarł Super Biznes, nazywa rzeczy po imieniu: „Lombardy unikają stosowania umów pożyczki, oferując inne umowy pozwalające na obejście przepisów”. Mimo druzgocących opinii, wiceminister Warchoł nie planuje konsultacji z podmiotami finansowymi, ponieważ uznał, że ważne są jeszcze te z 2019 roku.

Najnowsze