pieniadze

i

Autor: archiwum se.pl

Uciekasz z firmą i zyskami za granicę? Sięgnie cię nowy podatek

2018-08-22 14:05

Potwierdzają się medialne doniesienia mówiące, że Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem nowego podatku – exit tax. Ma on być orężem w walce przeciwko przenoszeniu firm i innych aktywów zagranicę. Informację tę potwierdził były już wiceminister finansów Paweł Gruza.

O planach wprowadzenia nowego podatku mówiło się już od dłuższego czasu, o potwierdzenie tych informacji zapytał w swojej interpelacji poselskiej Ryszard Petru. W odpowiedzi były już wiceminister Gruza przyznał, że Ministerstwo Finansów przygotowało projekt takowej ustawy.

Nowy podatek ma pomóc w walce przeciwko przenoszeniu firm i aktywów za granicę. Ma on obejmować zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Opodatkowaniu mają podlegać "niezrealizowane jeszcze zyski kapitałowe", wypracowane w Polsce, w sytuacji, gdy podmiot przenosi się do innego kraju. Jak podkreślił Gruza podatek nie będzie dotyczył każdego jednorazowego przeniesienia środków poza granice kraju, a jedynie takich, z którymi wiąże się utrata przez państwo prawa do opodatkowania dochodu efektywnie wygenerowanego przed przeniesieniem. Podatek będzie miał zastosowanie na przykład w przypadkach przeniesienia działalności z Polski do Niemiec. Ma to być opłata od hipotetycznych zysków jakie w tym czasie traci państwo.

Zdaniem ekspertów exit tax to szczególny podatek. Jego celem nie jest bezpośrednie pozyskanie dodatkowych środków ale ochrona dotychczasowych źródeł dochodów budżetowych.

Wprowadzenie nowych przepisów wymusza na nas prawo unijne. Mają zostać one wprowadzone we wszystkich krajach UE do końca przyszłego roku. W ten sposób Unia Europejska zamierza walczyć ze szkodliwą konkurencją podatkową, która urosła pomiędzy częścią krajów. Nie znane są nadal szczegóły dodatkowych opłat, ani od kiedy mają zacząć obowiązywać w naszym kraju.

Źródło: money.pl/tvn24bis.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze