Work Service opublikował najnowszy raport „Barometr Rynku Pracy X”. W badaniu udział wzięli przedstawiciele zarówno małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw. Aż 49,7 proc. pracodawców z całej Polski przyznało, że w ostatnim czasie ma problemy ze znalezieniem pracowników. Najczęściej dotyczy to stanowisk niższego i średniego szczebla.
Największe niedobory pracownicze deklarowały firmy z województw dolnośląskiego i opolskiego (58 proc.), a najmniej trudności ze znalezieniem pracowników mają przedsiębiorstwa na południu oraz na wschodzie kraju (40 proc.). Problemy rekrutacyjne dotykają przede wszystkim dużych firm, zatrudniających powyżej 250 osób. W nich trudności ze znalezieniem chętnych do pracy zadeklarowało ponad 62 proc.
- Na poziomie branżowym sytuacja potrafi być jeszcze trudniejsza, bo aż trzy czwarte przedstawicieli sektora produkcyjnego doświadczyło deficytów kadrowych. Główne tego przyczyny to brak rąk do pracy, rosnące koszty pracy i niedobór odpowiednich kwalifikacji wśród kandydatów na rynku. Na to dodatkowo nakładają się problemy z efektywnym przeprowadzeniem procesów rekrutacyjnych, na co wpływa m.in. podkupywanie sobie kandydatów. - Napisał w komentarzu do raportu prezes Work Service, Maciej Witucki.
Choć przeszło 25 proc. przedsiębiorstw stwierdza, że niemożność znalezienie pracowników nie przeszkadza im w prowadzeniu biznesu, to jednak niemal 1/3 firm stwierdza, że braki kadrowe hamują ich rozwój.
- Warto przypomnieć, że jeszcze dwa lata temu w skali ogólnopolskiej deficyty kandydatów zgłaszało 35 proc. badanych firm – zauważa Work Service w „Barometrze Rynku Pracy X”.