Przedsiębiorco, pilnuj PIT-ów

i

Autor: Shutterstock

Urzędnicy wypełnią PIT za podatników. Zobacz, kto może skorzystać

2016-03-22 13:20

Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PIT-37 i PIT-38 za 2015 rok.

Udostępnione zostały wstępnie wypełnione zeznania podatkowe:

- PIT-37 za rok 2015, które sporządzane jest na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A
- PIT-38 za rok 2015 dotyczące rozliczenia przychodów z kapitałów pieniężnych, sporządzane na podstawie informacji PIT-8C.

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego – w tym roku jest to PIT-37 i PIT-38 za rok 2015. PFR (Pre-Filled tax Return) to dodatkowa pomoc przy składaniu zeznania podatkowego, tak by było jeszcze prostsze, gdyż podatnik nie musi wypełniać sam zeznania podatkowego – robi to za niego administracja podatkowa.

Usługa ta nie polega na tym, że to administracja podatkowa składa za nas zeznanie - jest to propozycja rozliczenia rocznego, z której podatnik może skorzystać lub nie. Jeśli podatnik skorzysta z usługi PFR to powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1% dla wskazaną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego.

Zobacz: Uproszczony VAT dla wybranych podatników

Wstępnie wypełnione zeznanie ma ograniczać do minimum nasz obowiązek związany z rozliczeniem rocznym. Pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. To także wygoda, prostota i szybkość.

Nadal dostępne pozostaje składanie zeznań podatkowych na dotychczasowych zasadach – drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje lub papierowo.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze