przedsiębiorca/rachunki

i

Autor: materiały prasowe przedsiębiorca/rachunki

Wielkie zmiany dla przedsiębiorców w podatku VAT. Obowiązuje nowa matryca VAT

2020-08-08 2:38

Nowa matryca VAT wprowadziła od 1 lipca nowe, ujednolicone stawki opodatkowania. Dla klientów oznacza to m.in. niższe ceny części produktów, czym chętnie chwaliły się popularne sieci handlowe. Dla przedsiębiorców to wiele zmian. Na szczęście na korzyść.

Nowa matryca VAT działa od 1 lipca. Jak podkreśla resort finansów jest to nowy rozdział w porządkowaniu stawek VAT na polskim rynku. Nowe rozwiązania zredukują prawne absurdy, kiedy to różne owoce objęte były innymi podatkami. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług sprawiła m.in., że niewinny pączek stał się podatkowym kuriozum, do którego zastosowanie mogły mieć aż trzy wysokości podatku (5%, 8% i 23%).  To zresztą nie był wyjątek. Jeszcze przed 1 lipca można było wyliczyć 250 kategorii towarów z różnymi stawkami VAT. Teraz jest ich ok. 100, czyli o ponad połowę mniej. Wszystko dlatego, że zrezygnowano z PKWiU z 2008 r. Zamiast tego wprowadzono znaną z prawa celnego Nomenklaturę Scaloną i Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych w zakresie towarów oraz zaktualizowaną (1 kwietnia 2020 r.) Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług w zakresie usług.

ZOBACZ TAKŻE: Kredyt hipoteczny a utrata pracy – co zrobić, aby nie stracić także mieszkania?

WIS, czyli co?
W przypadku przedsiębiorców zmiany oznaczają uproszczenie przepisów, pozwalające na prostsze dopasowanie właściwych stawek do produktów. Tym zmianom towarzyszy wprowadzenie Wiążącej Informacji Stawkowej.

WIS to rozwiązanie, które chroni firmy przed niepewnością stosowania prawa. Nowy instrument zastępuje niewiążące interpretacje wydawane przez GUS. Wiążąca Informacja Stawkowa będzie decyzją administracyjną wydawaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. WIS przypomina indywidualną interpretację prawa podatkowego. Przedsiębiorca może wnioskować o wydanie jej na każdy podlegający jej towar i jest wiążąca, dopóki towar jest w obrocie, zatem zabezpiecza również pośredników i sklepy. Przykładowo, zamiast samemu zgadywać czy panierka do mięsa, to jeszcze pieczywo ze stawką 5% czy już przyprawa ze stawką 23, po prostu pyta o to urząd. A odpowiedź urzędu chroni i pytającego i jego kontrahentów który dalej obracają towarem. Taka informacja nakłada na organ podatkowy zobowiązania wobec podatnika, któremu ją wystawiono. 

Jak działa ochrona WIS w praktyce?

- Na przykład naczelnik urzędu skarbowego prowadzący wobec ciebie postępowanie podatkowe nie może w odniesieniu do czynności objętych klasyfikacją dokonaną w WIS stwierdzić, że postępując zgodnie z decyzją WIS zaniżyłeś, albo zawyżyłeś wysokość zobowiązania podatkowego. W takiej sytuacji nie będziesz zobowiązany do zapłaty odsetek za zwłokę, gdyby okazało się, że zaniżyłeś zobowiązanie podatkowe. Nie zostanie ci także wymierzone dodatkowe zobowiązanie podatkowe – sankcja w VAT, ani nie otrzymasz kary przewidzianej w kodeksie karnym skarbowym – tłumaczy Ministerstwo Finansów

CZYTAJ TEŻ: Koszty pozyskania kapitału. Jak skalkulować opłacalność różnych form finansowania?

 Wniosek będzie musiał spełnić wymagania formalne oraz będzie podlegał opłacie w kwocie 40 zł. Sama zaś decyzja będzie wydawana w ciągu 3 miesięcy. Podatnik, który uzyska Wiążącą Informacje Stawkową, będzie miał zapewnioną ochronę.

Super Biznes 17 VII
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze