Nowe technologie

Stworzyliśmy listę życzeń, na której znalazły się cechy smartfona najważniejsze dla Polek

2022-08-09 12:38

Każdego dnia jesteśmy bombardowani proponowanymi ubraniami, gadżetami czy elementami dekoracji, które według algorytmu powinny nam się spodobać. Na niektóre zerkamy mimochodem, by za kilka sekund o nich zapomnieć, inne zaś to trafione perełki, które dodajemy do naszej listy życzeń. Gdy już tam trafią, pozostaje nam zastanowić się, czy decydujemy się na zakup. OPPO, jako producent smartfonów i urządzeń IoT, postanowiło odnieść tę kwestię do świata technologii, zlecając badanie ARC Rynek i Opinia. Intrygowało nas jakie cechy smartfona na swoją listę życzeń wpisałyby Polki. Dobry aparat fotograficzny, ładny design, intuicyjna obsługa, a może pojemna bateria? Jak bardzo w swoim wyborze różnią się od polskich mężczyzn? Stworzyliśmy listę, która powie więcej o upodobaniach Polek.

Zanim jednak lista życzeń, chcielibyśmy rozpocząć od obalenia stereotypu, iż technologia to domena mężczyzn, a sprzęt dla Pań jest wybierany w większości przez nich. W naszym badaniu, blisko 80 proc. kobiet odpowiedziało, że wyboru dokonuje samodzielnie. Zapytane, jak często im się to zdarza – 76 proc. z nich zaznaczyło, że za każdym razem. Zatem 4/5 badanych! Dzięki temu wiemy, że cechy na naszej liście życzeń są dla nich priorytetowe.

Koniecznie pojemna bateria

Smartfon to codzienny kompan Polek – blisko 3/4 przyznało, że praktycznie się z nim nie rozstaje lub korzysta z niego kilka godzin dziennie. Nie powinno zatem dziwić, że ze względu na dużą ilość czasu spędzaną z telefonem w dłoni, najważniejszy dla nich jest czas pracy na baterii (77 proc.). Cecha ta jest na tyle ważna, iż ponad połowa kobiet (56 proc.) wolałaby grubszy smartfon z bardziej pojemną baterią, którego nie trzeba tak często ładować. W tej kwestii pytani mężczyźni są niemal w stu procentach zgodni z kobietami.

Jakościowe zdjęcia w każdej sytuacji

Mając smartfon przy sobie niemal 24 godziny na dobę, nadarza się wiele okazji, gdy chcemy zrobić jakościowe zdjęcia. Zatem do czołówki listy życzeń trafia dobry aparat fotograficzny – to jeden z najistotniejszych aspektów (71 proc.), na jakie zwracają uwagę badane kobiety, decydując się na nowy smartfon.

Liczba obiektywów czy ich ułożenie nie są specjalnie istotne, jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie OPPO. Natomiast pytane kobiety mają określone preferencje jeśli chodzi o umiejscowienie przedniego aparatu. Najbardziej podobają im się: aparat ukryty pod ekranem (22 proc.) oraz wycięcie typu „water drop”, czyli wcięcie ekranie podobne do kropli wody (21 proc.). Wartości te są bardzo zbliżone do wyborów badanych mężczyzn.

Ładny design. Czy wszystko co różowe jest piękne?

Czy wszystko – tego nie wiemy. Jednak badanie pokazało, że obudowa smartfona w kolorze różowym nie znajduje się w czołówce tych, które podobają się Polkom – taki kolor wybrałoby jedynie 8 proc. badanych. Róż zdecydowanie wyprzedza klasyk – kolor czarny, który znalazł się na pierwszym miejscu wśród najchętniej wybieranych (25 proc.). Zaraz za nim – niebieski (20 proc.). Można zatem stwierdzić, że kobiety chętniej wybierają stonowany kolor obudowy, a rzadziej decydują się na odważne warianty. Podobnie jak u Polaków – dla ponad 50 proc. badanych pierwszym wyborem jest czerń.

Natomiast co do materiału z jakiego stworzony jest smartfon, szkło podoba się największej liczbie respondentek (22 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się aluminium (19 proc.) oraz plastik (14 proc.).

Dla jakiego procenta kobiet design urządzenia jest ważny? 70%. To o 9 punktów procentowych więcej od pytanych mężczyzn. Zatem kobiety częściej zwracają uwagę na to jak wygląda smartfon, przy czym liczy się dla nich bardziej wygląd z przodu (69 proc.) niż z tyłu (59 proc.).No.4. Ma być bezpiecznie, ale…Blisko 60 proc. badanych kobiet przyznała, że nawet gdyby wiedziała, że jej smartfon nie zarysuje się i nie zostaną na nim odciski palców to nadal nosiłaby go w etui. W tej kwestii mężczyźni są mniej ostrożni – takiej odpowiedzi udzieliło 47 proc. z nich. Jakie etui najchętniej wybierają respondentki? Nieprzezroczyste.

Sonda
Którą markę technologiczną lubisz najbardziej?

Elementy ułatwiające życie. Dioda powiadomień?

Tak. Dla 69 proc. badanych Polek ten element jest obowiązkowym w smartfonie. W jakiej formie? Najlepiej standardowa mała lampka LED. Mniej ważny jest rodzaj wejścia USB (58 proc.) czy slot na kartę pamięci (53 proc.), jednak najmniej badanym kobietom zależy na wejściu mini-jack – tylko 38 proc. chciałoby, żeby zostało uwzględnione przez producenta.

Najnowsze