10 najbardziej niesamowitych wieżowców świata [ZDJĘCIA]

2016-04-17 10:52

Przedstawiamy ranking SuperBiz 10 najciekawszych drapaczy chmur na świecie. Umieściliśmy w nim zarówno najwyższe budynki w historii architektury, jak i śmiałe projekty, które znajdują się w fazie realizacji.

Wieżowce, a zwłaszcza drapacze chmur, są często traktowane jak synonimy dobrobytu społecznego. Zjednoczone Emiraty Arabskie, USA, Arabia Saudyjska, Japonia czy Chiny to kraje, które manifestują swoje aspiracje gospodarcze za pomocą wielkich osiągnięć architektury. Niektóre konstrukcje na długo wryły się w karty historii, inne zostaną ukończone za kilka lat. Sprawdź, które kraje mogą poszczycić się najbardziej imponującymi budynkami.

10. Aldar – Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Siedziba największej saudyjskiej firmy deweloperskiej – Aldar, króluje na pustynnym terenie Al Raha, w sercu Abu Zabi, a zarazem jest pierwszym rotundowym drapaczem chmur na świecie. Ukończona w 2010 r. konstrukcja liczy 110 m wysokości.

Bydynek nawiązuje swoim kształtem do nadmorskiej historii stolicy Zdjednoczonych Emiratów Arabskich. Projektanci z MZ Architects chcieli, aby przypominał on muszlę. W trakcie swojej pracy posłużyli się słynnym rysunkiem Leonarda da Vinci, który przedstawia człowieka wpisanego w okrąg. Szkic z 1490 r. pomógł im znaleźć punkty styczności budowli z ziemią.

9. Budynek Robot – Bangkok, Tajlandia

Ten wybudowany w latach 80. budynek w kształcie robota figuruje w rankingach najbrzydszych wieżowców. Zaprojektowany specjalnie z myślą o Bank of Asia, miał nawiązywać do komputeryzacji tej jednej z wiodących na tajlandzkim rynku instytucji finansowej. Pomysłodawca Budynku Robota, Sumet Jumsai, podobno czerpał inspirację z zabawki swojego dziecka. Jego projekt stał się także wyrazem buntu przeciwko neoklasycyzmowi i postmodernizmowi, które zdominowały architekturę lat 80. ubiegłego wieku.

Może zainteresować cię także: Polska to wymarzony kraj dla emerytów z zagranicy. My możemy jechać na BAŁKANY

Budynek Robot to nie jedyny dziecinnie wyglądający wieżowiec w stolicy Tajlandii. Ma on towarzysza w postaci Budynku Słonia. Oba wieżowce znakomicie wpisują się w słynące z pstrokacizny ulice Bangkoku.

8. Aqua Tower – Chicago, USA

Ten przywodzący na myśl projekty Gaudiego wieżowiec jest najwyższym budynkiem w USA zaprojektowanym przez kobietę – Jeanne Gang ze Studio Gang Architects. Został pomyślany jako condo hotel, czyli inwestycja hotelowa, w której poszczególne apartamenty mają prywatnych właścicieli. Z czasem jednak wydzielono w nim część hotelową, mieszkalną i apartamentową. Budowla ma 265 metrów. Na przestrzeni 82 pięter znajdują się: 718 mieszkań, 474 apartamenty i 264 condomia.

Swój niesamowity wygląd wieżowiec zawdzięcza kształtowi betonowych balkonów, które jak morskie fajle spływają po szklanych ścianach. Aqua Tower, podobnie jak sąsiadnie budynki, nawiązuje swoją nazwą do pobliskiej rzeki, która przecina Chicago.

7. Dynamic Tower – Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie (projekt w trakcie realizacji)

Ten budynekzawdzięcza swoją nazwę nietypowej, ruchomej konstrukcji. Poszczególne kondygnacje będą znajdowały się w ruchu. Tego typu inwestycje miały już miejsce w przeszłości. Dynamic Tower pod względem wysokości ma prześcignąć swojego poprzednika, Suite Vollard. Ów budynek z rotującymi kondygnacjami powstał w brazylijskiej Curitibie w 2001 r. i jest pierwszym ruszającym się wieżowcem na świecie.

Odważny projekt to pierwszy projekt drapacza chmur mało znanego architekta, Davida Fishera. Chociaż pomysłodawca nie ma dużego doświaczenia z tego typu konstrukcjami, pokłada duże nadzieje w przeznaczonym pod hotel budynku. Realizacja inwestycji zostanie ukończona w 2020 roku. Poszczególne piętra mają przypominać wirujące pierścienie, dzięki czemu goście będą mogli zobaczyć najważniejsze perełki lokalnej architektury bez wychodzenia z pokoju.

6. Kingdom Centre Tower – Rijad, Arabia Saudyjska

Ten futurystycznie wyglądający budynek pełni funkcję czterosezonowego hotelu. Jest nawet wyposażony w oddzielne piętro tylko dla kobiet. Licząca 302 m. konstrukcja trafiła do katalogu najciekawszych wieżowców świata dzięki oryginalnemu wierzchołkowi, która przypomina z wyglądu otwieracz do piwa. W rzeczywistości jest to liczący 56 m długości most.

Ów nietypowy budynek nie z byle powodu góruje nad innymi wieżowcami w Arabii Saudyjskiej. Na uwagę zasługuje fakt, że gości on drugi pod względem wysokości meczet na świecie. Miejsce modlitw usytuowano na 77 piętrze. Wyższy jest jedynie Meczet Hassan II w Maroku. Jednocześnie Kingdom Centre Tower to trzeci pod względem wysokości wieżowiec w Arabii Saudyjskiej.

5. Fool Moon Tower – Baku, Azerbejdżan (projekt w trakcie realizacji)

Ten wyjątkowy hotel w kształcie księżyca powstanie nad Morzem Kaspijskim. Inspiracją dla projektanta stała się Gwiazda Śmierci ze Star Wars. Na budowlę wymyśloną przez Heerim Architects z Korei Południowej złożą się dwa kosmicznie wyglądające budynki – Księżyc w pełni i Półksiężyc. Rotundowy budynek już niebawem stanie się chlubą Baku, stolicy Azerbejdżanu.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2008 r., a jej całkowity koszt szacuje się na 250 mln dolarów. Docelowo konstrukcja będzie miała 158 m wysokości.

4. Shanghai Tower – Szanghaj, Chiny

Ten najwyższy w Chinach (632 m) i drugi pod względem wysokości na świecie drapacz chmur znajduje się w szanghajskiej dzielnicy finansowej, w sąsiedztwie innych słynnych budynków: Shanghai World Financial Center (492 m) i Jin Mao Tower (421 m). Ten ostatni beskutecznie usiłował zdobyć amator ekstremalnej rozrywki, Andrej Ciesielski.

Na 119 piętrze Shanghai Tower znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Pudongu. Budynek wyposażony został w 149 wind. Również interesujący, spiralny kształ biurowca nie jest przypadkowy. Taka konstrukcja zwiększa odporność na wiatr i grasujące w okolicy tajfuny. Ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsów sejsmicznych budynek ma także bardzo solidne fundamenty. Powstały z blisko 1 tys. pali fundamentowych.

3. Umeda Sky Building – Osaka, Japonia

Dwie wieże Umeda Sky Building wieńczy przypominające statek kosmiczny obserwatorium, z którego ropościera się nie tylko piękny widok na miasto, ale także – na pobliską Wyspę Awaji. Punkt widokowy ma formę ogrodu. Dodatkowo w intrygującym, liczącym 173 m wysokości wieżowcu Umeda Sky można znaleźć restaurację, która stanowi replikę obiektu z wczesnego okresu Shōwa.

Przeczytaj również: Bierzemy pod lupę założenia strategii cyberbezpieczeństwa dla Polski

W szklanych ścianach, z którego wykonano obie wieże, odbijają się w chmurom. Okna mają specjalny kąt nachylenia, który służy podkreśleniu efektów wizualnych. Projekt Hiroshi Hara miał robić wrażenie dryfowania po niebie.

2. Burj Khalifa – Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać najwyższego drapacza chmur na świecie. Budynek ten powstał w słynącym z imponujących wieżowców i zapierającej dech w piersiach panoramy Dubaju. Został wzniesiony na byłym terenie wojskowym, który oczyszczono dopiero w 2004 r., świeżo przed rozpoczęciem budowy.

Drapacz chmur ma 829 m wysokości, lecz prawdopodobnie już niebawem będzie musiał zrzec się tytułu najwyższego wieżowca na rzecz innej inwestycji w Dubaju. Tutejszy deweloper, Emaar Properties, zapowiedział, że nowy rekordzista zostanie ukończony do 2020 r., tak aby zdążyć na otwarcie Dubai Expo. Na tak śmiały projekt poważył się hiszpański architekt, Santiago Calatrava Valls. Inwestycja będzie kosztować 1 mld dolarów.

1. Cobra Tower – Kuwejt, Kuwejt (projekt)

Zdecydowanym liderem naszego rankingu został budynek, który ma mieć blisko 1 km wysokości. Projekt biurowca przypominająceto z wyglądu stojącą w pełnej okazałości kobrę przygotował rosyjski architekt miliarder, Vasilie Klyukin. O sławnym biznesmenie zrobiło się głośno, kiedy pokanał Leonarda DiCaprio na aukcji podczas festiwalu Cannes, gdzie do wygrania był lot w kosmos.

Pochodący z Moskwy czterdziestolatek ma aspiracje, aby projektowane przez niego wieżowce były wyjątkowe, charakterystyczne i rozpoznawalne na całym świecie. Jak sam podaje na swojej oficjalnej stronie, wąż jest symbolem mądrości i życia wiecznego, a zaprojektowany przez niego budynek mógłby stać się chlubą jednego z azjatyckich miast. Z kolei wzór w kształcie diamentów, który zdobi tył kobry, ma symbolizować yin i yang. Krążą słuchy, że drapacz chmur z klubem towarzyskim na szczycie mógłby zostać ukończony w 2030 r., jednak te informacje nie są potwierdzone.

Źródła: vasilyklyukin.com, burjkhalifa.ae, bbc.com, kresy24.pl, travelchinaguide.com, theguardian.com, tripadvisor.com, virtualtourist.com, binscorner.com, chicagoarchitecture.info, weburbanist.com, tvn24.pl, propertydesign.pl

Najnowsze