Mentzen i Petru

i

Autor: Piotr Hukalo/East News & Wojciech Olkuśnik/PAP Mentzen i Petru

Szok dla emerytów

13. i 14. emerytura do likwidacji! Tego chce Konfederacja i Petru. Co w zamian?

To koniec 13. i 14. emerytury? Ubiegający się o mandat poselski politycy Konfederacji: Sławomir Mentzen i Przemysław Wipler zapowiadają likwidację 13. i 14. emerytury. Taki sam pomysł forsuje kandydat Trzeciej Drogi na posła, Ryszard Petru. Emeryci muszą szykować się na utratę dodatkowych świadczeń emerytalnych?

ZUS wypłaca 14. emeryturę po raz ostatni?

Aktualnie na konta seniorów ZUS przelewa wraz z wrześniową emeryturą, także tzw. 14. emeryturę. Cała kwotę (2650 zł brutto) dostaną wszyscy, których świadczenie jest nie wyższe niż 2900 zł brutto. Tymczasem kandydaci do Sejmu chcą skasować dodatki dla seniorów.

Przemysław Wipler wyraził stanowczą decyzję dotyczącą 13. i 14. emerytury. Polityk zapowiedział, że jego Konfederacja zamierza zlikwidować te świadczenia. Zamiast tego proponuje wprowadzenie waloryzacji emerytur zgodnie z inflacją. Jego zdaniem, taka forma waloryzacji byłaby bardziej uczciwa i przewidywalna dla osób przechodzących na emeryturę.

Wtóruje mu Ryszard Petru, kandydat do Sejmu z ramienia Trzeciej Drogi. Podobnie jak Wipler, opowiada się za zlikwidowaniem dodatkowych świadczeń emerytalnych. Zamiast nich, Petru sugeruje wyższą waloryzację emerytur. Były lider Nowoczesnej proponuje też zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn.

– Zamiast 13. i 14. emerytury niech będzie 100 zł podwyżki miesięcznie, żeby to było w formie waloryzacji emerytury, a nie w prezencie – stwierdził Ryszard Petru w rozmowie z Onetem. Politycy partii rządzącej dziwią się tym pomysłom. – Jeśli ktoś tak mówi, to chce przyczynić się do obniżenia poziomu życia emerytów z najchudszymi portfelami – komentuje posłanka PiS Elżbieta Rafalska.

Koniec 13. i 14. emerytury? Nie tak szybko

Warto podkreślić, że 13. i 14. emerytura są obecnie zagwarantowane ustawowo. Ich ewentualna likwidacja wymagałaby zmiany obowiązującej ustawy, a do tego potrzeba zgody większości posłów i podpisu prezydenta. Czternasta emerytura jest przyznawana osobom pobierającym świadczenia do 2900 zł brutto, przy czym powyżej tej kwoty stosuje się zasadę złotówki za złotówkę, a prawo do świadczenia przysługuje, jeśli emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Każdy to robił w PRL-u, a teraz to nie do pomyślenia. Quiz.

Pytanie 1 z 10
Kolejka po meble z listą kolejkowiczów potrafiła liczyć nawet:
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Najnowsze