urząd skarbowy

i

Autor: Paweł Dąbrowski, Shutterstock urząd skarbowy

Podatki

14. emerytura. Czy będzie zwolniona z podatku?

2023-02-15 4:32

Skarbówka zyska na nie tylko na "trzynastkach", ale także na "czternastkach", jakie mają trafić do emerytów i rencistów. Resort finansów nie planuje bowiem zwolnienia takich dodatkowych świadczeń z podatku dochodowego - informuje dziennik "Fakt". Ile seniorzy oddadzą fiskusowi?

Rząd daje, ale i zarabia na wypłatach świadczeń

"Wiele wskazuje na to, że od 'czternastek', podobnie jak od 'trzynastek' trzeba będzie zapłacić PIT. Wciąż nie ma bowiem nowego rozporządzenia, które zwalniałoby dodatkowe wypłaty z podatku" - czytamy w dzienniku.

Gazeta cytuje też wiceministra finansów Artura Sobonia, który pytany o to, odpowiedział: "nie pracujemy nad takimi przepisami".

„Szacujemy, że dopłaty w rozliczeniu rocznym za 2022 rok będzie musiało dokonać 1,2 mln podatników, a więc mniej niż w latach poprzednich. W 2021 r. dopłat musiało dokonać 2 mln podatników” – powiedział Artur Soboń, wiceminister finansów, cytowany przez Prawo.pl.

Minister przypomniał, że w ubiegłym roku została podniesiona kwota wolna w podatku dochodowym do 30 tys. zł oraz próg podatkowy, powyżej którego dochody są objęte 32-proc. podatkiem. W lipcu 2022 r. z kolei m.in. została obniżona dolna stawka podatkowa do 12 proc. oraz zniesiony system wprowadzony na początku roku 2022, który umożliwiał płacenie zaliczek podatkowych w wysokości z 2021 r.

 Kto dopłaci i ile skarbówce?

Z koniecznością dopłaty muszą się liczyć podatnicy, którzy uzyskiwali przychody z kilku źródeł i przekroczyli próg 120 tys. zł, a więc zostali objęci stawką 32-proc., a także ci, którzy płacili zaliczki według zasad z 2021 r., bo wówczas nie objęły one całości należnego podatku.

Dziennik wylicza, że podatek od 14. emerytury zapłacą osoby mające już teraz 800 zł emerytury brutto. Seniorzy oddadzą skarbówce ze swojej "czternastki" nawet 191 zł. Od tego świadczenia trzeba będzie jeszcze zapłacić 9-proc. składkę zdrowotną.

- Wszystkie osoby, które pobierają emeryturę do kwoty około 1700 zł, otrzymają co najmniej 250 zł brutto podwyżki. Pozostali otrzymają wyższe świadczenia o 14,8 proc. - poinformował niedawno wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Marcowa waloryzacja będzie kwotowo-procentowa. Według rządowych danych łączny koszt waloryzacji w 2023 r. to ok. 44,15 mld zł.

Źródło: money.pl

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?

O co naprawdę chodzi z 14. emeryturą? Ekonomista przestrzega emerytów. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze