14. emerytura. Zbliża się termin wypłat. Kiedy dostaniesz pieniądze?

2021-10-11 11:26
Emerytury będą coraz niższe. Rząd powinien zwiększyć składki a może wiek emerytalny?
Autor: canva.com Emerytury będą coraz niższe. Rząd powinien zwiększyć składki a może wiek emerytalny?

14. emerytura. Emeryci w tym roku otrzymają aż 14 świadczeń. Poza tradycyjnie już wypłacaną 13 emeryturą, w tym roku wypłacona zostanie także czternastka. Tłumaczymy kiedy i komu ZUS wypłaci pieniądze. Sprawdźcie, ile wyniesie czternasta emerytura, i czy o dodatkowe świadczenie należy złożyć wniosek.

Wypłata czternastek coraz bliżej. Emeryci już czekają na wypłatę czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie w 2021 roku wywołało dużo zamieszania, które wykorzystują oszuści. Niżej tłumaczymy na jakich zasadach wypłacana jest dodatkowa emerytura i co zrobić, żeby otrzymać pieniądze.

Czternastki 2021: Ile wyniosą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Świadczenie w wysokości 1250,88 zł brutto trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

ZOBACZ: Wielkie zmiany na kolei! Pociągi nie pojadą, nowe godziny odjazdu

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Czternasta emerytura: Kto dostanie

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

UWAGA! ZUS otrzymał informację, że do jednej z klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika ZUS, oferując pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić emerytkę do podania danych osobowych. - Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków - podkreśla Zakład. 

Sonda
Załapiesz się na 14. emeryturę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze