Emerytury będą coraz niższe. Rząd powinien zwiększyć składki a może wiek emerytalny?

i

Autor: canva.com Emerytury będą coraz niższe. Rząd powinien zwiększyć składki a może wiek emerytalny?

14. emerytura. Zbliża się termin wypłat. Kiedy dostaniesz pieniądze?

2021-10-11 11:26

14. emerytura. Emeryci w tym roku otrzymają aż 14 świadczeń. Poza tradycyjnie już wypłacaną 13 emeryturą, w tym roku wypłacona zostanie także czternastka. Tłumaczymy kiedy i komu ZUS wypłaci pieniądze. Sprawdźcie, ile wyniesie czternasta emerytura, i czy o dodatkowe świadczenie należy złożyć wniosek.

Wypłata czternastek coraz bliżej. Emeryci już czekają na wypłatę czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie w 2021 roku wywołało dużo zamieszania, które wykorzystują oszuści. Niżej tłumaczymy na jakich zasadach wypłacana jest dodatkowa emerytura i co zrobić, żeby otrzymać pieniądze.

Czternastki 2021: Ile wyniosą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Świadczenie w wysokości 1250,88 zł brutto trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

ZOBACZ: Wielkie zmiany na kolei! Pociągi nie pojadą, nowe godziny odjazdu

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Czternasta emerytura: Kto dostanie

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

UWAGA! ZUS otrzymał informację, że do jednej z klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika ZUS, oferując pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić emerytkę do podania danych osobowych. - Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków - podkreśla Zakład. 

Sonda
Załapiesz się na 14. emeryturę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze