ZUS

i

Autor: Shutterstock ZUS

14. emerytury. ZUS ma złe wiadomości dla emerytów!

2021-09-26 15:47

Czternaste emerytury 2021. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tzw. czternastkę ZUS wypłaci z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków - podkreśla Zakład.

14-stki dla emerytów. Jak nie dać się oszustom?

ZUS otrzymał informację, że do jednej z klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika ZUS, oferując pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić emerytkę do podania danych osobowych. Emerytka odmówiła podania danych, tłumacząc się, że sprawami urzędowymi zajmuje się córka, która teraz jest w pracy.

ZOBACZ: Sposoby na wyższą emeryturę. Nie tylko waloryzacja może pomóc

"Chciałbym przestrzec, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem" - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Jak dodaje, oszuści, podając się za pracownika ZUS, liczą na zaufanie seniora, by wyłudzić jego dane osobowe. "Dlatego uczulamy osoby starsze, aby były ostrożne w stosunku do osób, które kontaktują się z nimi telefonicznie" – podkreśla rzecznik Zakładu. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

Sonda
Planujesz pracować dłużej niż wynosi twój wiek emerytalny?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Świadczenie w wysokości 1250,88 zł brutto trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Rekordowa waloryzacja 7,7 proc. Taką podwyżkę dostaną emeryci!

Waloryzacja rent i emerytur 2022 idzie na rekord i będzie o wiele większa niż przewidywano. Seniorów czeka gigantyczna waloryzacja rent i emerytur! Najnowsze prognozy wskaźnika waloryzacji osiągnęły już rekordowy poziom 7,7 proc. Zatem drodzy seniorzy, szykujcie się na podwyżki swoich świadczeń! Zgodnie z najnowszymi wskaźnikami waloryzacyjnymi najniższa emerytura może wzrosnąć o blisko 100 zł miesięcznie, a średnia nawet o ok. 200 zł miesięcznie. Szczegóły podwyżek dla emerytów w galerii poniżej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze