Emeryci będą musieli oddać pieniądze do ZUS i to z odsetkami!

2021-09-24 8:53
emeryci
Autor: pixabay.com

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązuje od paru dni. Ten fakt nie był nagłaśniany, a tymczasem wielu emerytom emeryturę będzie można zabrać albo ją obniżyć. Właśnie przez nowe przepisy.

ZUS zabierze emeryturę

Na mocy ustawy w nowym brzmieniu ZUS może wystąpić do emeryta o zwrot nienależnego świadczenia. Jeśli urzędnicy nieprawidłowo wyliczyli kiedyś wysokość emerytury lub niesłusznie ją przyznali, czyli popełnili błąd, z którego sam emeryt nie zdawał sobie sprawy, teraz będą mogli obniżyć świadczenie lub je odebrać. Nowe przepisy pozwalają też by ZUS mógł wystąpić o zwrot nienależnego świadczenia, czyli wypłaconych pieniędzy. Urzędnik może żądać zwrotu od osoby, która nienależnie pobrała świadczenie, za okres nie dłuższy niż 3 lata od daty ujawnienia okoliczności pobierania tego świadczenia. Emeryci, którzy znajdą się w takiej sytuacji, będą musieli oddać pieniądze i to z odsetkami liczonymi od pomyłki, czyli np. od nieprawidłowo obliczonej podwyżki emerytury, chyba że pieniądze zostaną zwrócone w wyznaczonym terminie. W przepisach jest mowa o wypłacaniu nienależnych świadczeń spowodowanym przekazaniem przez płatnika składek nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, Obowiązek zwrotu tych świadczeń wraz z odsetkami obciąża płatnika składek za okres (maksimum trzyletni), za który świadczenie zostało nadpłacone z winy tego płatnika. Ale winę płatnika orzekną urzędnicy ZUS, a przecież emeryt mógł nie zdawać sobie sprawy, że jego dane konieczne do uzyskania świadczenia nie były prawidłowe, co nie jest rzadkością.

ZOBACZ: Jak łatwo zwiększyć swoją emeryturę? Prezes ZUS podpowiada

Nowe zasady waloryzacji 2021! Ile otrzymają najbiedniejsi emeryci? Wiemy!
Sonda
Planujesz pracować dłużej niż wynosi twój wiek emerytalny?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze