pieniądze

i

Autor: pixabay

Wielki przelew

240 zł od państwa powinno być już na Twoim koncie! Sprawdź, czy dostałeś już przelew

2023-04-13 6:04

29 marca w Studiu PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych przekazana została tzw. opłata roczna. - Co oznacza, że na konto każdego uczestnika trafi 240 zł - zapowiedział Bartosz Marczuk. Kto i kiedy dostanie przelew?

Dodatkowe pieniądze dla uczestników PPK

Podczas rozmowy wiceszef PFR przypomniał, że 31 marca br. upływa termin składania deklaracji wystąpienia z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Jak dodał, obecnie w systemie oszczędza ok. 2,6 mln osób a wartość aktywów to ok. 13,5 mld zł. "W najbliższych dniach kwota ta wzrośnie do 14 mld zł, ponieważ przekazana właśnie została tzw. opłata roczna, co oznacza, że na konto każdego uczestnika trafi 240 zł" - wskazał.

Z aktualnych informacji wynika, ze dopłata została już przekazana na konta ponad 1,7 mln uczestników PPK i całościowo wynosiła 410,3 mln zł.

Czy na pewno 240 zł trafi do każdego uczestnika PPK?

Jak czytamy na portalu mojeppk.pl, "Dopłata w wysokości 240 zł przysługująca uczestnikowi PPK raz w roku, jeśli wpłaty podstawowe i dodatkowe do PPK finansowane przez niego oraz przez jego pracodawcę w danym roku wyniosą co najmniej 3,5% 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku, za który dopłata jest należna. Uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2% (osoby o niższych dochodach), muszą zgromadzić co najmniej 25% powyższej kwoty."

Kiedy pieniądze trafią do uczestników PPK?

240 zł z tytułu premii rocznej powinno trafić na konto uczestnika PPK nie później niż do 15 kwietnia.

Ile osób oszczędza w PPK?

Pytany, ile do tej pory wynoszą tzw. średnie oszczędności w PPK, powiedział, że test to ok. 5 tys. zł, ale - jak mówił - rekordzista ma 660 tys. zł, natomiast osoby, które weszły już w wiek emerytalny i mogą wypłacić wszystkie zgromadzone środki, wpłacają średnio ok. 7-8 tys. zł. Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo.

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko Marek Budzisz
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze