LeasingLink firma budowlana

i

Autor: iStock

Krajowy Plan Odbudowy

Pieniądze z KPO to ratunek dla polskich firm. Trwa walka z czasem

2022-12-15 12:23

Unijne pieniądze mogą zapobiec części zwolnień i spowolnić inflację. Trwa jednak walka z czasem. — Gdy pracodawcy zauważą światełko w tunelu, mogą wstrzymać się ze zwolnieniami, nawet chwilowo, kosztem rentowności swoich firm — mówi Business Insiderowi o branży budowlanej Dariusz Blocher, członek rady nadzorczej Budimeksu.

Polskie firmy pilnie potrzebują pieniędzy z KPO

Polska jest coraz bliżej, by otrzymać wyczekiwane środki z KPO. Dlaczego tak bardzo ich potrzebujemy? Jak tłumaczy w rozmowie z Business Insider Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP, polski rząd mógłby zainwestować te pieniądze w newralgicznych obszarach gospodarki np. w efektywność energetyczną. W znacznym stopniu zyska także branża budowlana, czy przemysł, a w ciągu pięciu lat uda się zapewnić polskiej gospodarce stabilność. Na środki dla Polski czeka wiele firm, które dziś borykają się z licznymi problemami m.in. firmy z branży budowlanej, które obecnie mocno spowalnia, czy branża energetyczna, która wyczekuje na tańszy prąd. 

Nieotrzymanie do tej pory dofinansowania wiąże się m.in. ze stratami finansowymi. Ekspert mówi, że z tego powodu, w tym roku wartość PKB będzie mniejsze, a straty w późniejszym okresie uda się odrobić, ale tylko częściowo. 

Kiedy do Polski trafią środki z Krajowego Kraju Odbudowy?

Mimo deklaracji wciąż jednak nie wiadomo, kiedy ostatecznie środki trafią na konto Polski. W obliczu obecnych masowych zwolnień te dodatkowe pieniądze są bardzo potrzebne, ponieważ mogą one uchronić wielu pracowników przed utratą pracy. 

— Gdy pracodawcy zauważą światełko w tunelu, mogą wstrzymać się ze zwolnieniami, nawet chwilowo, kosztem rentowności swoich firm — mówi Business Insiderowi o branży budowlanej Dariusz Blocher, członek rady nadzorczej Budimeksu.

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze