grób

i

Autor: Shutterstock grób

Ekstra świadczenie

Nowe 300 plus dla wdów i wdowców! Pieniądze będą wypłacane dożywotnio

2023-03-31 4:48

Nowa propozycja dla dla seniorów, którym w czasie szalejącej drożyzny przyda się każdy grosz. Senat będzie się zajmował ustanowieniem świadczenia 300 plus dla dla wdów i wdowców. Dodatek miałby przysługiwać im dożywotnio.

300 plus dla wdów i wdowców

Wiele wdów i wdowców po śmierci współmałżonka boryka się z problemami finansowymi i utrzymuje się z jednej, często niskiej emerytury lub renty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku śmierci małżonka wdowa lub wdowiec mogą skorzystać z renty rodzinnej, której wysokość nie może przekroczyć 85 proc. emerytury zmarłego lub zachować swoją emeryturę. Na ratunek seniorom przychodzi propozycja nowego świadczenia. Petycja w sprawie dodatku 300 plus dla wdów i wdowców trafiła już do Senatu. O sprawie informuje, cytowany przez Eskę, dziennik "Fakt", który przytacza fragmenty petycji.

- Osoby po śmierci współmałżonka muszą w większym znacznie stopniu borykać się z trudnościami finansowymi, gdyż utrzymują się już tylko z jednej emerytury (zakup leków, rehabilitacja i inne) – pisze autor petycji, który pragnie zachować anonimowość. - Wnoszę, aby samotny małżonek (wdowa lub wdowiec) został objęty comiesięcznym świadczeniem w wysokości 300 zł lub jednorazową gratyfikacją finansową ustaloną przez Komisję ds. Petycji i Praworządności.

Zgodnie z przedstawionym pomysłem, nowe świadczenie obejmie osoby pozostające w związku małżeńskim przez co najmniej 45 lat.

500 plus dla małżeństw

W petycji nawiązano także do planów wprowadzenia innego, dość podobnego świadczenia. 500 plus dla małżeństw, choć jest mocno wyczekiwane przez seniorów, w opinii autora petycji, miałoby być niesprawiedliwe dla wdowców i wdów, którzy po śmierci współmałżonka są zmuszeni do utrzymywania się z jednego świadczenia emerytalnego. Przypomnijmy, że świadczenie "500 plus" przysługiwałoby małżeństwom z co najmniej 50-letnim stażem. Dodatek wypłacałby ZUS.

O nowym świadczeniu dla "Faktu" wypowiedział się ekspert z Instytutu Emerytalnego, Antoni Kolek. Wskazuje przede wszystkim na to, że dodatek dla wdów jest potrzebny, ale decydującym kryterium nie powinna być długość trwania małżeństwa. Ważniejszy w tym przypadku będzie czynnik finansowy, na przykład dochody samotnej wdowy czy wdowca.

Sonda
Czy wdowy i wdowcy powinni dostawać wyższe emerytury niż samotni seniorzy?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

O co naprawdę chodzi z 14. emeryturą? Ekonomista przestrzega emerytów. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze