urlop w 2023 roku?

i

Autor: pixabay.com

Prawo pracy w Polsce

35 dni urlopu w 2023 roku! Komu będzie przysługiwał tak długi wypoczynek?

2023-01-24 5:52

Unijna dyrektywa work-life balance zgodnie z zapowiedziami ma zostać wprowadzona w 2023 roku. Na jej mocy modyfikacji ma ulec Kodeks Pracy. W związku z tym urlop dla osób zatrudnionych na umowę o pracę może być znacznie dłuższy niż dotychczas. Komu będzie przysługiwało 35 dni urlopu w 2023 roku?

Urlop 2023. Ile dni przysługuje poszczególnym pracownikom?

Zgodnie z aktualnym Kodeksem Pracy pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 10 lat przysługuje 26 dni urlopu. W przypadku pracownika pracującego krócej niż 10 lat - wymiar urlopu to 20 dni. Projekt przewidujący modyfikację Kodeksu Pracy jest na etapie rządowego procesu legislacyjnego.

Dyrektywa work-life balance ma zacząć obowiązywać w Polsce za sprawą przepisów unijnych. Zgodnie z zapowiedziami Stanisława Szweda, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, prawdopodobnie nastąpi to na początku 2023 roku - informuje portal eska.pl.

Dyrektywa work-life balance. Co zmieni się w Kodeksie Pracy?

Na mocy unijnej dyrektywy każdy pracownik zyska prawo do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego (przysługującego na opiekę nad synem, córką, matką, ojcem, małżonkiem czy małżonką) oraz dwóch dodatkowych dni wolnych na załatwienie prywatnych, pilnych spraw (urlopu z z powodu tzw. siły wyższej). Wprowadzone ma być także indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego.

Sonda
Czy masz już w planach urlop na 2023 rok?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze