Sukiennice Kraków

i

Autor: Wikimedia

Wynajem

40 tys. zł na miesiąc za wynajem 10-metrowego kramu? W tym miejscu to się opłaca!

2023-03-02 9:22

Nowy najemca jednego z kramów znajdujących się w krakowskich Sukiennicach zapłaci prawie 42 tys. zł miesięcznie za wynajem. W przetargu rozstrzygniętym przez Zarząd Budynków Komunalnych wystartowało 13 oferentów. Cena z wyjściowych 800 zł netto za m kw. wzrosła do 3960 zł za m kw.

Krakowski przetarg wyjątkową okazją dla handlowców

Według krakowskich urzędników przetarg był dla sprzedawców okazją do pozyskania punktu handlowego w wyjątkowym miejscu, tłumnie odwiedzanym przez turystów. Do wynajęcia był kram nr 26 o łącznej powierzchni ok. 10,6 m kw.

Zarząd Budynków Komunalnych poinformował PAP w środę, że w przetargu złożono 15 ofert, ale do aukcji dopuszczono ostatecznie 13 oferentów. Cena wywoławcza stawki czynszowej netto za 1 m kw. powierzchni użytkowej lokalu wynosiła 800 zł, natomiast stawka wylicytowana osiągnęła 3960 zł za m kw. Aukcję wygrał przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą artystycznych pamiątek, upominków, artykułów skórzanych i związanych z tradycją krakowską.

"Nowy najemca ma teraz czas do 6 marca na podpisanie umowy" - wskazano.

Zwycięzca przetargu. Jaką działalność będzie prowadził?

Zwycięzca aukcji zobowiązany będzie prowadzić w lokalu działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży produktów z przewagą wyrobów noszących znamiona rękodzieła (ludowego i artystycznego) związanego z tradycją handlu krakowskiego, którego celem jest promocja miasta i regionu.

Gmina Miejska Kraków - właściciel lokalu - dopuszcza w lokalu handel sztuką użytkową, pamiątkami, upominkami i prezentami, które są wykonane z surowców naturalnych. Nie będzie wolno natomiast handlować przedmiotami pochodzenia zagranicznego mającymi znamiona pamiątki obcej (niepolskiej), wyrobami przemysłowymi powszechnego użytku niemającymi znamion rękodzieła lub nienawiązującymi jednoznacznie do tradycji handlu regionu i kraju, jak również artykułami spożywczymi, w tym alkoholem.

Według kupców handlujących w Sukiennicach zabytek ten jako obiekt handlowy jest „jedyny i wyjątkowy”, ale osoby tam sprzedające muszą być przygotowane na ciężkie warunki pracy. Wskazali przy tym na narażenie na niską temperaturę, gdyż kramy nie są ogrzewane, oraz na brak zaplecza i magazynu, a także na konkurencję ze strony innych kupców sprzedających podobny asortyment.

Możliwość najmu kramu w Sukiennicach pojawia się rzadko. Wcześniej w październiku 2018 r. był licytowany ten sam kram nr 26. Do licytacji stanęło wtedy 47 oferentów, a cena za metr kw. sięgnęła 3 tys. zł.

Sukiennice w Krakowie. Historia polskiego handlu

Sukiennice na krakowskim Rynku Głównym, w których handel prowadzony jest od XIII wieku, są jednym z symboli miasta. Pierwszy kamienny budynek stanął w tym miejscu tuż po nadaniu miastu przywileju lokacyjnego w roku 1257. Ślady tej budowli zachowały się tylko w piwnicach. W drugiej połowie XIV w. wzniesiono w centrum Rynku Głównego murowaną halę w stylu gotyckim, w której handlowano suknem. Budynek spłonął w pożarze miasta w 1555 r.

Odbudowane w stylu renesansowym Sukiennice stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów tego nurtu w Krakowie. Najbardziej charakterystycznym motywem jest arkadowa attyka (projekt Jana Marii Padovano) maskująca dach, zwieńczona fantazyjnym grzebieniem z rzeźbami maszkaronów.

W kolejnych wiekach Sukiennice zaczęły podupadać; gruntowny remont i przebudowę przeprowadzono dopiero w latach 70. XIX w. Dobudowano wówczas ostrołukowe arkadowe podcienia mieszczące sklepy i kawiarnie. Na piętrze otwarto galerię malarstwa polskiego. Obecnie na parterze Sukiennic znajduje się 55 kramów w dwóch rzędach, w których można nabyć biżuterię, pamiątki czy rękodzieła.

Sonda
Czy odwiedzasz krakowskie Sukiennice?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze