Zakupy online

i

Autor: pixabay.com

Rynek e-commerce w Polsce

Buty, ubrania, kosmetyki. Co Polacy kupują na platformach e-commerce?

2023-03-02 7:56

Z badania Polaków Portfel Własny wynika, że ubrania, obuwie i kosmetyki to najczęściej zamawiane towary na platformach e-commerce. Wiele osób kupuje też w ten sposób laptopy, tablety, telefony komórkowe czy RTV i AGD, a także szuka informacji o produktach.

Co Polacy najchętniej kupują w internecie?

Według badania Santander Consumer Banku "Polaków Portfel Własny": marketplace przyszłością e-commerce” produkty kupowane na platformach e-zakupowych to głównie: ubrania (46 proc. korzystających z platform e-zakupowych). Tę odpowiedź częściej od mężczyzn wybierały kobiety (58 proc. w porównaniu do 31 proc. panów).

Następne w kolejności jest obuwie (31 proc.) - kupowane częściej przez osoby po 40. roku życia niż młodych dorosłych (odpowiednio 39 i 20 proc. wskazań). Po kosmetyki sięga 27 proc. ankietowanych - 36 proc. kobiet w porównaniu do 17 proc. mężczyzn. Co czwarty użytkownik marketplace’ów kupuje na tych platformach książki (25 proc.). Wśród tych respondentów najwięcej jest 18-29 latków (30 proc.) oraz seniorów (27 proc.).

Wielu użytkowników kupuje elektronikę online

Jak mówi Ewelina Krzynowy-Gaweł z Santander Consumer, wielu użytkowników marketplace’ów kupuje na platformach e-commerce elektronikę - laptopy, tablety czy telefony komórkowe (24 proc.), a także sprzęt RTV i AGD (23 proc.).

"Pierwsza kategoria jest wybierana głównie przez mężczyzn (35 proc. w porównaniu do 14 proc. z grupy kobiet), podobnie jak druga (37 proc. do 11 proc. pań)" – dodała, komentując dla PAP wyniki badania. Z kolei na narzędzia wskazywało (17 proc.) a zabawki i inne artykuły dziecięce (15 proc.) respondentów. Biżuterię wybierało 9 proc. badanych, a meble czy artykuły wyposażenia wnętrz (7 proc).

Najpierw szukamy opinii i informacji

42 proc. Polaków korzystających z marketplace’ów "wchodzi" tam, gdy chce dowiedzieć się więcej o konkretnym towarze, 34 proc. ankietowanych odwiedza w tym celu stronę konkretnej marki, a 25 proc. szuka filmów omawiających produkt w serwisie YouTube. Co czwarty wybiera w tym celu media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram czy Tik-tok (24 proc.). Forami internetowymi kieruje się natomiast 23 proc., a blogami influencerów - 3 proc. ankietowanych kupujących w marketplace’ach.

 Badanie zrealizowano na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków. 

Sonda
Co wolisz?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze