Oszustwa przy kasach samoobsługowych

i

Autor: Marek BAZAK/East News Oszustwa przy kasach samoobsługowych

Przestępczość

Plaga oszustw przy kasach samoobsługowych i niższe kary

2023-03-01 11:50

Oszustwa polegające m.in. na podmianie cen przy kasach samoobsługowych to prawdziwa plaga. Coraz częściej pojawiają się pytania w jaki sposób należy kwalifikować ten czyn i czy Kodeks Karny powinien zostać znowelizowany pod tym kątem?

Plaga oszustw przy kasach samoobsługowych. Poseł składa interpelację

Kwestię oszustw przy kasach samoobsługowych poruszył poseł Jarosław Sachajko wysyłając do ministra sprawiedliwości interpelację w sprawie nowelizacji Kodeksu Karnego. 

"Sygnalizowany problem dotyczy nagminnego procederu polegającego na "podmianie" etykiet kupowanych produktów, w wyniku czego dochodzi do zapłaty za inny (tańszy) produkt niż zabierany przez sprawcę. W przypadku dokonywania ww. czynu zabronionego przy kasie obsługiwanej przez pracownika sklepu sprawca popełnia czyn zabroniony z art. 286 (zazwyczaj § 3) Kodeksu karnego, tj. przestępstwo oszustwa" - brzmi fragment pisma cytowany przez portal DlaHandlu.pl.

Kasjer vs automat. Kiedy oszustwo jest oszustwem?

Jak podkreśla w interpelacji Jarosław Sachajko, okazuje się, że zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego "samo przeklejenie kodów kreskowych, a następnie skanowanie tak oklejonego towaru na samoobsługowych automatach nie wprowadza w błąd osoby (kasjera, właściciela sklepu), a jedynie automat, co w sposób oczywisty dyskwalifikuje możliwość przypisania sprawcy czynu z art. 286 K.k., którego podmiotem musi być konkretna osoba, a przedmiotem wykonawczym jest wprowadzenie w błąd osoby, a nie rzeczy".

Z takiego postępowania wynika, że "sprawca dokonujący oszustwa, korzystając z kasy automatycznej, gdzie nie ma możliwości weryfikacji wzrokowej towaru, jest traktowany łagodniej niż sprawca dokonujący przestępstwa oszustwa przy kasie obsługowej".

Trudności w kwalifikacji prawnej czynu. Potrzeba nowelizacji Kodeksu Karnego

"W kontekście zasygnalizowanego problemu trudności w dokonaniu kwalifikacji prawnej czynu sprawcy mogą wiązać się z przyjęciem, że zapłata w kasie automatycznej odbywa się całkowicie bez udziału „czynnika ludzkiego”, a zatem brak jest „osoby”, której błąd zostanie wykorzystany" - twierdzi w odpowiedzi na interpelację posła Sachajko, Sekretarz Stanu Marcin Warchoł.

"Działanie sprawcy, który podmienia etykietę na produkcie w celu zapłaty za niego niższej ceny, jest działaniem niegodziwym, podjętym z wykorzystaniem oszukańczych zabiegów mających na celu pokrzywdzenie sprzedającego (właściciela produktu) i osiągnięcie przez sprawcę korzyści majątkowej, to jak najbardziej możliwy jest też pogląd, że tego rodzaju postawa nie wyczerpuje wszystkich ustawowych znamion przestępstwa oszustwa" - dodaje Warchoł cytowany przez DlaHandlu.

"Z tych względów, zważywszy, że interpretacja przywołanych w interpelacji zagadnień jest złożona, a ocena zachowania sprawcy w poszczególnych stanach faktycznych podlega ocenie sądów, to zajęcie w tym względzie kategorycznego stanowiska mogłoby wpłynąć na linię orzeczniczą niezależnych sądów i stanowiłoby niepotrzebną ingerencję w judykaturę" - podsumowuje Marcin Warchoł cytowany przez portal DlaHandlu.

Sonda
Czy korzystasz z kas samoobsługowych?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze