Podczas badania aktywności ekonomicznej Polaków BAEL, Główny Urząd Statystyczny zapytał Polaków o to jak oceniają wypłacane świadczenia 500+ na ich życie zawodowe.
- Podjęcie działań w celu zmiany swojej dotychczasowej sytuacji na rynku pracy, które były efektem świadczenia 500 plus, zadeklarowało w sumie 291 tys. osób - przekonują analitycy GUS.
76 tys. osób przyznało, że dzięki 500+ znalazło pracę, a kolejne 75 tys. osób zaczęło jej szukać. Z zatrudnienia zrezygnowało tylko 33 tys. badanych.Wśród respondentów aż 238 tys. osób to kobiety. "Dziennik Gazeta Prawna" zauważył, że wynik badania stoi w sprzeczności z dotychczasowymi opiniami na temat wpływu programu na zatrudnienie.
Ministerstwo Rodziny wynik badań GUS uznało za sukces. Według resortu, świadczeniobiorcy mogli podjąć zatrudnienie m.in. dzięki łatwiejszemu zorganizowaniu drogiej opieki nad dzieckiem.
- Cień dezaktywizacji wisi nad 500+ niezasłużenie. Choć od jakiegoś czasu było wiadomo, że program miał wpływ na życie zawodowe ok. 300 tys. osób, to nikomu nie przyszło do głowy, że sporą część tej grupy pieniądze zachęciły do podjęcia zatrudnienia. To jest przełom w ocenie - mówi cytowana przez "DGP" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.