Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci czekają na program Małżeństwo plus

500 plus dla małżeństw. Dla kogo nowe świadczenie? Kiedy wsparcie "Małżeństwo plus" wejdzie w życie?

2022-07-06 13:57

Pięćset plus dla małżeństw. Czy projekt nowego świadczenia ma szansę na realizację? W czerwcu posłowie zajęli się rozpatrzeniem petycji z pomysłem, by przyznawać parom z długoletnim stażem małżeńskim świadczenia 500 plus. Inicjatywą ma zająć się Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Posłowie chcą, aby minister Marlena Maląg wypowiedziała o nowym programie.

500 plus dla małżeństw z długim stażem

500 plus dla małżeństw? Do Sejmu trafiła petycja z pomysłem, aby przyznawać małżeństwom świadczenie 500 plus. Nie otrzymałaby go jednak każda para po ślubie, jest jeden konieczny warunek - co najmniej 40-letni staż małżeński. Autorzy petycji piszą w piśmie np. o trudnej sytuacji seniorów, wysokich kosztach lekarstw, higieny osobistej czy żywności. 

„Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. . Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich” – czytamy w petycji, której treść przytoczył „Fakt”.

Tańczące z promocjami 6.07.2022

500 plus dla małżeństw. Kiedy wejdzie w życie?

Jak podaje portal strefa biznesu.pl, autorzy petycji napisali też, że „długoletnie małżeństwo nie jest obecnie w modzie, a tych z długim stażem jest coraz mniej". - Budżet naszego państwa, jesteśmy o tym przekonani, na pewno wytrzyma takie koszty – zaapelowali.

Zobacz też: Tusk uderza w Dudę. Wypomina wysokie raty kredytów

W czerwcu posłowie z sejmowej komisji petycji zajęli się sprawą nowego świadczenia. Opinie na ten temat są różne, część posłów ma wątpliwości. Jak powiedział poseł PiS Jacek Świat, petycji brak konkretów, chociażby tego, w jakim wieku mieliby być małżonkowie. Świat dodał również, że „pomoc osobom słabszym, potrzebującym jest udzielana w innych trybach.” Aktualnie seniorzy mogą liczyć np. na 500 plus dla seniora, czyli świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Temat ma jednak podjąć Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Posłowie chcą, aby minister Marlena Maląg wypowiedziała się w kwestii pomysłu na nowe świadczenie. Podstawowym pytaniem jest to, w jakiej kondycji jest budżet państwa, czy jest w stanie pokryć nową pomoc pieniężną oraz w jakiej sytuacji są małżeństwa z długim stażem. Nie wiadomo, czy posłowie w ogóle wezmą ten projekt pod uwagę i czy kiedykolwiek wejdzie w życie.

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać podwyższone?

"Małżeństwo Plus" u prezydenta Dudy

Wsparcie finansowe małżeństw nie jest nowym pomysłem. Podobna petycja trafiła do prezydenta już 2 lata wcześniej. Różniła się jednak od tej, która obecnie jest dyskutowana. Wówczas proponowano, aby kwota świadczenia była różna i zależna od różnych czynników. Świadczenie otrzymywałyby pary, które wychowały co najmniej dwójkę dzieci. Po 50 latach małżeństwa – 500 zł, po 55 latach – 550 zł, a po 60 latach – 600 zł. Wdowcy mogliby liczyć na dodatek dożywotnio. Prezydent nie wniósł inicjatywy ustawodawczej.

Inflacja nadal rośnie! Na jakim poziomie może się zatrzymać?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej!

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze