Idea Bank

i

Autor: ARCHIWUM Idea Bank

Afera GetBack. Tak wciskano ludziom obligacje

2020-11-23 11:27

"Kiwki sprzedażowe" i oszustwo na ponad dwa i pół miliarda złotych. Business Insider Polska dotarł do aktu oskarżenia, z którego wynika, że pracownicy Idea Banku byli specjalnie szkoleni, aby dystrybuować jak najwięcej obligacji windykatora. Zapewniali klientów o bezpieczeństwie niczym na lokacie bankowej, gwarantowanym zysku i konieczności szybkiego podjęcia decyzji, aby skorzystać z okazji. O ryzyku nie było ani słowa.

Pod koniec października do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia w aferze GetBacku dotyczycący m.in. podejrzenia oszustwa przy sprzedaży obligacji spółki. Zdaniem prokuratury oszukanych zostało blisko 9,4 tys. osób na przeszło 2,8 mld zł. Pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie dotyczy w dużej mierze sprzedaży papierów wartościowych windykatora za pośrednictwem Idea Banku.

WYSADZILI bankomat i zgubili łup! Tysiące złotych na ulicy! Zrobili to pod nosem policji!

Prokuratorzy ustalili, że w trakcie rozmowy z klientem, bankierzy stosowali różne metody wprowadzenia w błąd, co do bezpieczeństwa obligacji emitowanych przez GetBack. Według prokuratury sprzedawcy "w sposób zaplanowany i zamierzony dopuszczali się oszustwa na szkodę klientów, tak aby sprzedać jak najwięcej trudnych obligacji GetBack”.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Odszkodowanie za kwarantannę. Wypłaty dla Polaków za koronawirusa? [SONDA]

Zdaniem śledczych zeznania pokrzywdzonych i analiza e-maili pracowników banku świadczą, że "oszukańcze manipulacje w procesie oferowania i nabywania obligacji GetBack za pośrednictwem Idea Banku miały charakter odgórnie sterowany i masowy". Jeden z przesłuchiwanych pracowników opowiedział, że to jak robić "kiwki sprzedażowe", było przekazywane podczas szkoleń online, np. podczas scenek sprzedażowych, ale także w formie skryptów rozsyłanych bankierom poczta elektroniczną. Jedna z pracownic Idea Banku potwierdziła, że "kiwki" otrzymywała w formie gotowych tekstów, które należało przesłać SMS-em do klienta.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze