Odszkodowanie za koronawirusa? Rząd, póki co, wprowadził jedynie programy zabezpieczające pracowników przed zwolnieniami, a także jednorazowe wypłaty dla osób samozatrudnionych, osób pracujących na umowę zlecenie czy o dzieło, które przez pandemię COVID-19 straciły dochód. Jednak wiele osób mimo to i tak przez koronawirusa straciło pieniądze czy nawet pracę i nic im z tego tytułu nie przysługuje. Dlaczego? Poza nielicznymi wyjątkami osoby objęte kwarantanną, mające opłacane składki zdrowotne, idą na zwolnienie L4. Wówczas zarabiają o 1/5 mniej niż normalnie. Jeżeli ich stan się pogorszy i będzie wymagać hospitalizacji, sytuacja niższej płacy może się wydłużyć. Osoby, które nie mogą liczyć na L4 rząd wsparł za pomocą wypłat, których wartość była uzależniona od udokumentowanego spadku obrotów. W przypadku spadku obrotów o:
ZOBACZ KONIECZNIE: Respiratory ROZRYWAJĄ płuca! Wadliwy sprzęt od rządu. Lekarze przerażeni. Mamy ODPOWIEDŹ!
- co najmniej 30 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
- co najmniej 50 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
- co najmniej 80 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.
UWAGA emeryci! Nowa waloryzacja rent i emerytur JESZCZE wyższa! [TABELA WALORYZACYJNA]
Problem w tym, że to wsparcie nie mogło trwać dłużej niż trzy miesiące. Wiele jednak osób pracujących na umowę zlecenie dla gastronomii, turystyki czy branży eventowej nawet po 3 miesiącach wciąż nie miała pracy, a gdy ta się pojawiła, nastąpiła druga fala koronawirusa i zarobki zniknęły.
Dlatego postanowiliśmy spytać Polaków, czy uważają, że rząd za przymusową kwarantannę i leczenie COVID-19 wypłacić odszkodowanie przeliczone na podstawie minimalnej pensji krajowej (za czas spędzony na kwarantannie plus ewentualne leczenie koronawirusa)? Spośród niemal 35 tys. głosujących czytelników "Super Expressu" i "Super Biznesu" aż 79 proc. było zdania, że takie odszkodowanie Polakom się należy. 16 proc. uznało, że obywatele za koronawirusa nie muszą otrzymywać od rządu kolejnego wsparcia, a 5 proc. nie miało w tej kwestii zdania.