Tak będzie wyglądała kwarantanna narodowa

i

Autor: pixabay.com

Odszkodowanie za kwarantannę. Wypłaty dla Polaków za koronawirusa? [SONDA]

2020-11-23 7:20

Lockdown przez koronawiursa. Pandemia COVID-19 dla wielu wiąże się z przymusową kwarantanną ze względu na ewentualny kontakt z zakażonymi. Nawet, jeżeli sami nie zaraziliśmy się SARS-CoV-2, obowiązkowy pobyt w domu musi być. Większość pracujących na etacie traci - zwolnienie lekarskie to dla wielu jedynie 80 proc. wynagrodzenia. Są też i tacy, którzy przez kwarantannę nie otrzymali w ogóle wynagrodzenia, po prostu nie pracowali, albo wręcz stracili pracę. Zapytaliśmy więc Polaków co myślą o rządowym odszkodowaniu za koronawirusa, odszkodowaniu za przymusową kwarantannę?

Odszkodowanie za koronawirusa? Rząd, póki co, wprowadził jedynie programy zabezpieczające pracowników przed zwolnieniami, a także jednorazowe wypłaty dla osób samozatrudnionych, osób pracujących na umowę zlecenie czy o dzieło, które przez pandemię COVID-19 straciły dochód. Jednak wiele osób mimo to i tak przez koronawirusa straciło pieniądze czy nawet pracę i nic im z tego tytułu nie przysługuje. Dlaczego? Poza nielicznymi wyjątkami osoby objęte kwarantanną, mające opłacane składki zdrowotne, idą na zwolnienie L4. Wówczas zarabiają o 1/5 mniej niż normalnie. Jeżeli ich stan się pogorszy i będzie wymagać hospitalizacji, sytuacja niższej płacy może się wydłużyć. Osoby, które nie mogą liczyć na L4 rząd wsparł za pomocą wypłat, których wartość była uzależniona od udokumentowanego spadku obrotów. W przypadku spadku obrotów o:

ZOBACZ KONIECZNIE: Respiratory ROZRYWAJĄ płuca! Wadliwy sprzęt od rządu. Lekarze przerażeni. Mamy ODPOWIEDŹ!

  • co najmniej 30 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
  • co najmniej 50 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
  • co najmniej 80 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.

UWAGA emeryci! Nowa waloryzacja rent i emerytur JESZCZE wyższa! [TABELA WALORYZACYJNA]

Sonda
Czy uważasz, że zarobki w Polsce powinny być jawne w przypadku wszystkich - zarówno pracujących jak i emerytów i rencistow?

Problem w tym, że to wsparcie nie mogło trwać dłużej niż trzy miesiące. Wiele jednak osób pracujących na umowę zlecenie dla gastronomii, turystyki czy branży eventowej nawet po 3 miesiącach wciąż nie miała pracy, a gdy ta się pojawiła, nastąpiła druga fala koronawirusa i zarobki zniknęły.

Dlatego postanowiliśmy spytać Polaków, czy uważają, że rząd za przymusową kwarantannę i leczenie COVID-19 wypłacić odszkodowanie przeliczone na podstawie minimalnej pensji krajowej (za czas spędzony na kwarantannie plus ewentualne leczenie koronawirusa)? Spośród niemal 35 tys. głosujących czytelników "Super Expressu" i "Super Biznesu" aż 79 proc. było zdania, że takie odszkodowanie Polakom się należy. 16 proc. uznało, że obywatele za koronawirusa nie muszą otrzymywać od rządu kolejnego wsparcia, a 5 proc. nie miało w tej kwestii zdania.

Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze