Arcybiskup Głódź ma kilkanaście tysięcy zł emerytury. Dostanie KOLEJNE 5 tysięcy! Dlaczego?

2020-08-10 13:17 mos
Leszek Sławoj Głódź
Autor: Andrzej Lange Leszek Sławoj Głódź

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź to najbardziej znana twarz polskiego Kościoła. 13 sierpnia arcybiskup kończy 75 lat. Według prawa kanonicznego będzie mógł przejść na kościelną emeryturę. Duchowny na brak pieniędzy narzekać jednak nie będzie, ponieważ jedną emeryturę już pobiera – wojskową. Ta może wynosić nawet 17 tysięcy zł. Kolejne 5 tysięcy czeka na arcybiskupa za lata posługi w Kościele.

Polscy emeryci ledwie wiążą koniec z końcem. Głodowe świadczenia nie pozwalają im godnie żyć. Takiej biedy nie doświadczy jednak abp Głódź, który od dawna słynie z życia w przepychu i luksusie. Duchowny od 2004 roku otrzymuje gigantyczną emeryturę. Wszystko za sprawą posługi biskupa polowego Wojska Polskiego, którą Głódź pełnił w przeszłości. 13 lat był biskupem polowym, a 2 lata to służba zasadnicza. Arcybiskup z wojska odszedł jako generał dywizji. To drugi stopień w tej najwyższej wojskowej hierarchii. Powołując się na informacje z Minierstwa Obrony Narodowej, emerytura generała może wynosić od 10 do 17 tys. zł brutto. Odchodząc z wojska, biskup miał również dostać jednorazowo 250 tys. zł – to odprawa w wysokości 360 procent kwoty ostatnich zarobków, dodatkowe uposażenie roczne, gratyfikacja urlopowa. Pewne więc jest, że hierarcha otrzymuje kilkanaście tysięcy zł miesięcznie wojskowego świadczenia.

ZOBACZ TEŻ: Praca w upalny dzień. Obowiązki pracodawcy

Mundurowa emerytura to jednak nie wszystko. Już niedługo na konto arcybiskupa zaczną wpływać kolejne pieniądze. 13 sierpnia metropolita gdański kończy 75 lat, a to wiek, w którym – zgodnie z prawem kanoniczym- biskupi przechodzą na emeryturę. O jakiej kwocie mowa? O sprawę zapytaliśmy Konferencję Episkopatu Polski. Po zadaniu pytania przez telefon osoba z biura prasowego rozłączyła się, a na pytanie przesłane mailem, do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal money.pl, świadczenie emerytalne za posługi w kościele może wynosić na 4,5 – 5 tys. zł miesięcznie, czyli równowartość kościelnej pensji. Co więcej, jak wskazuje statut Konferencji Episkopatu Polski, duchowny na emeryturze ma zapewnione mieszkanie z kaplicą, opłacenie rachunków, ryczałt na wyżywienie oraz w razie choroby - pokrycie kosztów leczenia. Od prawa partykularnego w poszczególnych diecezjach zależy także, czy duchowny na emeryturze otrzyma np. pomoc sprzątaczki, księdza kapelana lub sekretarza.

SPRAWDŹ TAKŻE: „Park Rydzyka” mieli sponsorować słuchacze radia. Miliony zapłacili podatnicy

Trump przegrał MILION DOLARÓW stawiając na wygraną Gołoty

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze