Dla Beaty Szydło utworzono nowy komitet?
W świetle zmian, jakie rozpoczęły się od desygnowania na premiera Mateusza Morawieckiego w połowie grudnia, może się wydawać, że Beata Szydło poniosła porażkę. Była premier nie odeszła jednak na emeryturę, ale pozostała w rządzie na stanowisku wicepremiera. W grudniu utworzono Komitet Społeczny Rady Ministrów, organ pomocniczy Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów, którym kieruje Beata Szydło. Wśród zadań Komitetu znalazło się „zapewnienie koordynacji działań i sprawne podejmowanie decyzji w sprawach społecznych oraz rekomendowanie ich Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów".
Zobacz: Prezydent wręczył nominację na premiera Mateuszowi Morawieckiemu
W skład Komitetu wchodzą szefowie ministerstw: rodziny, pracy i polityki społecznej, edukacji narodowej, kultury i dziedzictwa narodowego, nauki i szkolnictwa wyższego, spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości, zdrowia, rolnictwa i rozwoju wsi, sportu i turystyki oraz finansów, jak też – sekretarz do spraw europejskich. Ponadto w kompetencjach przewodniczącego Komitetu mieści się zapraszanie do udziału w pracach Komitetu z głosem doradczym innych osób.
Polecamy: Ile Jadwiga Emilewicz zarobiła w Ministerstwie Rozwoju? [OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE]
Pierwsze posiedzenie Komitetu Beaty Szydło odbędzie się w styczniu. Członkowie Komitetu dokonają oceny sytuacji demograficznej oraz problemów demograficznych w Polsce. Organ kierowany przez Beatę Szydło nie będzie jednak jedynym w Radzie Ministrów.
- Poza Komitetem Stałym jest jeszcze Komitet Spraw Europejskich, którym kieruje Konrad Szymański. Jest Komitet Ekonomiczny, którym do tej pory kierował premier Morawiecki. W tej chwili utworzyliśmy Komitet Społeczny. Ten komitet składa się z ministrów konstytucyjnych, członków naszego rządu bądź delegowanych przez nich przedstawicieli – wyjaśniła w rozmowie z PR24 Beata Szydło.
Czym zajmie się Komitet Beaty Szydło?
Organ kierowany przez byłą premier ma odpowiadać za programy demograficzne, programy pomocy dla rodzin czy kompleksowy program wsparcia dla seniorów. Komitet Społeczny Rady Ministrów nie tylko zajmie się przygotowywaniem projektów prospołecznych, ale także – oceną projektów ustaw o charakterze społecznym rozpatrywanych na posiedzeniach rządu.
- Będziemy przygotowywać programy, projekty prospołeczne, oceniać również projekty ustaw, które będą trafiały na rząd, a dotyczą spraw społecznych i również będziemy przygotowywali projekty, nasze propozycje legislacyjne. To będzie oczywiście wszystko działo się w uzgodnieniu z premierem Morawieckim – powiedziała cytowana przez serwis 300polityka.pl Beata Szydło.
Program dla seniorów do 2019 roku
Premier Szydło aspiruje do tego, aby opracować „kompleksowy program dla seniorów". Propozycje jej komitetu mają podnieść ich jakość życia. Zdaniem premier „będą im ułatwiały codziennie życie i będą ich wspierać finansowo". Program prawdopodobnie zostanie przygotowany do końca 2018 r. tak, aby mógł zostać uruchomiony w 2019 roku.
Można odnieść wrażenie, że komptetencje Beaty Szydło pokrywają się częściowo z zadaniami Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Działania podejmowe przez Komitet Beaty Szydło mają bowiem służyć poprawie sytuacji rodzin, w tym ich dochodów, jakości i warynków życia, jak również wspierać rozrodczość i aktywność zawodową Polaków. Kolejne obszary, którymi będzie mogła zajmować się Beata Szydło, obejmują: edukację, kulturę, sport i rekreację. Komitet byłej premier zajmie się także kwestami związanymi z dostępnością i poziomem usług socjalno-opiekuńczych, sytuacją osób starszych, w tym emerytów oraz osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.
Szczegółowe zadania Komitetu Społecznego Rady Ministrów
1) inicjowanie i koordynowanie przedsięwzięć służących:
a) poprawie sytuacji rodzin w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym sytuacji demograficznej i dochodowej społeczeństwa, jakości życia i warunków życia,
b) wspieraniu aktywności zawodowej, edukacyjnej i kulturalnej oraz sportowo--rekreacyjnej,
c) poprawie dostępności i poziomu usług socjalnych i opiekuńczych oraz sytuacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz osób starszych, w tym emerytów;
2) dokonywanie analiz i ocen sytuacji prawnej i społecznej;
3) przygotowywanie programów i harmonogramów prac związanych z realizacją zadań;
4) koordynowanie prac związanych z przygotowywaniem projektów aktów normatywnych niezbędnych do przeprowadzenia zmian w sprawach;
5) uzgadnianie rozstrzygnięć lub stanowisk odnośnie do projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych w zakresie;
6) wykonywanie innych zadań powierzonych przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów.
Oprac. na podst. bip.kprm.gov.pl, 300polityka.pl, gazetaprawna.pl, portalsamorzadowy.pl