Obniżenie wieku emerytalnego! Emerycie, sprawdź jaką dostaniesz NOWĄ emeryturę

Emerytury stażowe. Emerycie, tyle zyskasz na emeryturach stażowych
Autor: Chronomarchie/Pixabay Emerytury stażowe. Emerycie, tyle zyskasz na emeryturach stażowych

Nowe emerytury i obniżenie wieku emerytalnego. Emeryci w Polsce wkrótce mogą spodziewać się rewolucji w emeryturach. Rozpoczynają się prace nad nowymi emeryturami - tzw. emeryturami stażowymi. Spowodują one realne obniżenie wieku emerytalnego. Kobiety będą mogły zakończyć pracę nawet w wieku 53 lat, a mężczyźni - 58 lat (czyli o 7 lat wcześniej niż obecnie). Eksperci z Instytutu Emerytalnego ostrzegają jednak, że takie rozwiązanie negatywnie odbije się na finansach emerytów.

Nowe emerytury i obniżenie wieku emerytalnego. Emerytura przed 60. rokiem życia dla kobiet i 65. dla mężczyzn? Prace nad takim projektem ustawy rozpoczęły się w Pałacu Prezydenckim we współpracy ze związkiem zawodowym "Solidarność". Założenie nowych emerytur jest proste. Polki mogłyby pobierać świadczenie emerytalne już po przepracowaniu 35 lat, a Polacy odpowiednio pięć lat później. To sprawi, że wiek emerytalny w Polsce się obniży. Na emeryturę Polacy będą mogli przejść nawet po 50. roku życia! Ale czy to będzie się opłacać? Jakie korzyści z emerytur stażowych płyną dla pracujących, którzy już zbliżają się do kresu swojego życia zawodowego, a jakie dla osób młodych i wchodzących na rynek pracy? Zapytaliśmy o to specjalistę z Instytutu Emerytalnego. Z szacunków ekspertów wynika, że kobieta mająca 35 lat stażu pracy i zarabiająca przez całe życie równowartość pensji minimalnej, uzbiera w ZUS ok. 200 tys. zł. Jeśli przeszłaby na emeryturę stażową w wieku 55 lat, dostałaby jedynie 647 zł brutto miesięcznie, czyli mniej niż 500 zł na rękę.

ZOBACZ KONIECZNIE: Nowy wiek emerytalny! Szykują się wielkie zmiany w emeryturach. Kto skorzysta?

- Emerytury stażowe co do zasady są niskimi świadczeniami emerytalnymi - wyjaśnia prawnik Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Ekspert podkreśla, że w tym kontekście ważny jest zapis w projekcie ustawy gwarantujący, że taka emerytura nie może być niższa niż 120 proc. minimalnej emerytury. - Bez tego byłoby to bardzo złe rozwiązanie. Dzięki temu emeryci otrzymają minimum 1500 zł brutto - podkreśla Sobolewski.

Dla kogo nowe emerytury? Przedstawiciel Instytutu Emerytalnego zastrzega jednak, że zmiany w emeryturach powinna poprzedzić "co najmniej kilkumiesięczna kampania społeczna, w której rządzący wytłumaczą jej konsekwencje". - Polacy mają prawo dowiedzieć się, że każdy rok pracy to około 8-12 proc. wyższe świadczenie emerytalne - argumentuje Sobolewski. 

CZYTAJ TEŻ: Afera GetBack. Kim jest Leszek Czarnecki? To milioner i mąż znanej dziennikarki Jolanty Pieńkowskiej [MAJĄTEK]

- Warto podkreślić, że osoby, które w najbliższych latach będą przechodziły na emeryturę i tak otrzymają wyższe świadczenie od Polaków wchodzących obecnie na rynek pracy lub dzisiejszych 30-40-latków - dodaje rozmówca Superbiz.pl. Zdaniem eksperta emertytalnego, "odpowiedzialny ustawodawca powinien rozpocząć zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego, a nie kolejny raz obniżać wiek". - Emerytury stażowe to tak naprawdę obniżenie wieku - dodaje.

Od kiedy emerytury stażowe? Prace nad projektem dopiero się rozpoczęły. Dokument w formie inicjatywy prezydenckiej ma być gotowy za 2-3 miesiące. Szacowany koszt projektu wyliczony przez ZUS to nawet 9 mld złotych.

Super Biznes 17 VII
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze