Będzie nowe 500 plus? Chcą dać pieniądze trwałym małżeństwom

i

Autor: Shutterstock

Będzie 14. emerytura w 2022 roku. Kiedy ruszą wypłaty? [TABELA]

2022-02-11 15:55

14. emerytura w 2022 roku. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że w czerwcu 2022 roku seniorzy otrzymają 14.emeryturę. Dotychczas rząd utrzymywał stanowisko, że 14. emerytura to świadczenie jednorazowe i nie będzie kontynuowane. Teraz zmienia stanowisko. Zatem w 2022 roku emeryci dostaną trzynastą i czternastą emeryturę. Oprócz tego będzie rekordowa waloryzacja rent i emerytur na poziomie 7 proc. Ale nie wolno zapominać o tym, że borykamy się z gigantyczną drożyzną. Inflacja może w tym roku być dwucyfrowa.

14. emerytura w 2022. Dla kogo?

14. emerytura będzie wypłacana w 2022 roku. Z założenia było to świadczenie jednorazowe, którego beneficjentami byli seniorzy. Jeszcze przed kilkoma tygodniami przedstawiciele rządu zapewniali, że w 2022 roku 14. emerytury nie będzie. Jednak okazuje się, że rząd zmienia zdanie i właśnie zdecydował i premier Mateusz Morawiecki poinformował oficjalnie, że w 2022 będą wypłacane 14 emerytury. Wysokość tego świadczenia nie jest taka sama dla wszystkich, tylko zależy od wysokości emerytury i stosuje się tu zasadę tzw. "złotówka za złotówkę", czyli im większa emerytura nabyta tym mniejsza będzie czternastka. 14. emerytura ma być wypłacana już w czerwcu 2022 roku. A wcześniej na konta emerytów wpłyną też 13. emerytury. 

dr Paweł Grzesiowski: Piąta fala nie będzie ostatnią. Covid nigdy nie będzie grypą [Super Raport]

Co bardzo ważne, zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura wpłynie na konto emeryta bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków do płatników (głównie ZUS). Wypłaty będą realizowane z urzędu. Do tego w marcu będzie rekordowa waloryzacja emerytur na poziomie 7 proc. Przypominamy, że w 2022 roku osoby, których emerytura jest niższa niż 2,5 tys. zł brutto nie odprowadzają podatków od swoich świadczeń. Takie zapisy znalazły się w ramach Polskiego Ładu. W poniższej galerii przedstawiamy ile emeryci zyskają na czternastce.

Do tego jak potwierdziło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w rozmowie z Superbiznesem, 14. emerytura będzie wysokości waloryzowanego, najniższego świadczenia, tak jak w ubiegłym roku. Więcej szczegółów MRiPS poda na późniejszym etapie prac nad ustawą. Przypomnijmy, że "czternastka" była ostatnio wypłacana jesienią.

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?
Najnowsze