Będzie nowe 500 plus? Chcą dać pieniądze trwałym małżeństwom

i

Autor: Shutterstock

Będzie 14. emerytura w 2022 roku. Kiedy ruszą wypłaty? [TABELA]

2022-02-11 15:55

14. emerytura w 2022 roku. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że w czerwcu 2022 roku seniorzy otrzymają 14.emeryturę. Dotychczas rząd utrzymywał stanowisko, że 14. emerytura to świadczenie jednorazowe i nie będzie kontynuowane. Teraz zmienia stanowisko. Zatem w 2022 roku emeryci dostaną trzynastą i czternastą emeryturę. Oprócz tego będzie rekordowa waloryzacja rent i emerytur na poziomie 7 proc. Ale nie wolno zapominać o tym, że borykamy się z gigantyczną drożyzną. Inflacja może w tym roku być dwucyfrowa.

14. emerytura w 2022. Dla kogo?

14. emerytura będzie wypłacana w 2022 roku. Z założenia było to świadczenie jednorazowe, którego beneficjentami byli seniorzy. Jeszcze przed kilkoma tygodniami przedstawiciele rządu zapewniali, że w 2022 roku 14. emerytury nie będzie. Jednak okazuje się, że rząd zmienia zdanie i właśnie zdecydował i premier Mateusz Morawiecki poinformował oficjalnie, że w 2022 będą wypłacane 14 emerytury. Wysokość tego świadczenia nie jest taka sama dla wszystkich, tylko zależy od wysokości emerytury i stosuje się tu zasadę tzw. "złotówka za złotówkę", czyli im większa emerytura nabyta tym mniejsza będzie czternastka. 14. emerytura ma być wypłacana już w czerwcu 2022 roku. A wcześniej na konta emerytów wpłyną też 13. emerytury. 

dr Paweł Grzesiowski: Piąta fala nie będzie ostatnią. Covid nigdy nie będzie grypą [Super Raport]

Co bardzo ważne, zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura wpłynie na konto emeryta bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków do płatników (głównie ZUS). Wypłaty będą realizowane z urzędu. Do tego w marcu będzie rekordowa waloryzacja emerytur na poziomie 7 proc. Przypominamy, że w 2022 roku osoby, których emerytura jest niższa niż 2,5 tys. zł brutto nie odprowadzają podatków od swoich świadczeń. Takie zapisy znalazły się w ramach Polskiego Ładu. W poniższej galerii przedstawiamy ile emeryci zyskają na czternastce.

Do tego jak potwierdziło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w rozmowie z Superbiznesem, 14. emerytura będzie wysokości waloryzowanego, najniższego świadczenia, tak jak w ubiegłym roku. Więcej szczegółów MRiPS poda na późniejszym etapie prac nad ustawą. Przypomnijmy, że "czternastka" była ostatnio wypłacana jesienią.

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze