Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Emerycie, chcesz dostać 13. emeryturę? Trzeba się pospieszyć!

2022-02-04 15:52

13. emerytury w 2022 r. W tym roku emerytów czeka kilka pozytywnych dodatków. Pierwszym jest oczywiście waloryzacja, dzięki której świadczenia w 2022 roku wyraźnie wzrosną, w odpowiedzi na rosnące wynagrodzenia i inflację. Drugą jest już niemal tradycyjna "trzynastka". Osoby, które w tym roku przechodzą na emeryturę, zanim uwzględnią ten drugi bonus w domowym budżecie, powinny jednak upewnić się, czy ich wiek pozwala im trafić w "emerytalne okienko". Sam dzień urodzenia może sprawić, że emeryt rozpoczynający w tym roku pobieranie świadczeń, nie otrzyma trzynastki. Dlaczego? Wyjaśniamy.

13. dla emerytów w 2022

Rosnące ceny w sklepach sprawiają, że liczy się każdy grosz. Szczególnie dotyczy to mniej zamożnej części społeczeństwa, a na tą, niestety, w dużej mierze składają się emeryci. Corocznym bonusem, który wielu uboższym seniorom pozwalał odrobinę lżej znosić gospodarcze trudy jest trzynasta emerytura. W 2022 roku emeryci znów dostaną trzynastą emeryturę. Tradycyjnie, czternastki na konta emerytów trafiały wraz z kwietniowym świadczeniem. W tym roku wielu seniorów ponownie dostanie dodatkowe pieniądze w kwietniu, ale nie wszyscy. W niektórych sytuacjach świadczenie może wpłynąć dopiero w maju. Skomplikowana jest także sytuacja osób, które na emeryturę chcą przejść w tym roku. Samo przejście na emeryturę nie wystarczy, żeby otrzymać w tym roku trzynaste świadczenie. Wystarczy różnica jednego dnia w formalnościach, żeby zapomnieć o "trzynastce". Dlaczego?

 - Trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury. Z tej kwoty nie są pobierane potrącenia czy egzekucje. Świadczenie przysługuje osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca  - tłumaczy ZUS.

BIEDA EMERYTÓW! Zostaną nam tylko LAMPY NAFTOWE |Komentery

Kluczowa jest tu data 1 marca. Mówiąc wprost, jeśli ktoś zostanie emerytem dzień później, to tegoroczna "trzynastka" mu przepadnie. Również osoby, których prawo do świadczeń było zawieszone na dzień 31 marca nie dostaną trzynastej emerytury.

Komu z osób, które z przejściem na emeryturę w pierwszym kwartale, przysługuje dodatkowe świadczenie? Jak tłumaczy ZUS, trzynastą emeryturę otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury pomostowe, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

- Trzynasta emerytura po raz pierwszy wypłacona została w 2019 r., a od 2020 r. jest gwarantowana w ustawie jako dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów – bez kryterium dochodowego - zapewnia strona rządu.

Warto też pamiętać, że "trzynastka" nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego i te nie ma wpływu na przyznanie dodatku osłonowego.

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze