Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Emerycie, chcesz dostać 13. emeryturę? Trzeba się pospieszyć!

2022-02-04 15:52

13. emerytury w 2022 r. W tym roku emerytów czeka kilka pozytywnych dodatków. Pierwszym jest oczywiście waloryzacja, dzięki której świadczenia w 2022 roku wyraźnie wzrosną, w odpowiedzi na rosnące wynagrodzenia i inflację. Drugą jest już niemal tradycyjna "trzynastka". Osoby, które w tym roku przechodzą na emeryturę, zanim uwzględnią ten drugi bonus w domowym budżecie, powinny jednak upewnić się, czy ich wiek pozwala im trafić w "emerytalne okienko". Sam dzień urodzenia może sprawić, że emeryt rozpoczynający w tym roku pobieranie świadczeń, nie otrzyma trzynastki. Dlaczego? Wyjaśniamy.

13. dla emerytów w 2022

Rosnące ceny w sklepach sprawiają, że liczy się każdy grosz. Szczególnie dotyczy to mniej zamożnej części społeczeństwa, a na tą, niestety, w dużej mierze składają się emeryci. Corocznym bonusem, który wielu uboższym seniorom pozwalał odrobinę lżej znosić gospodarcze trudy jest trzynasta emerytura. W 2022 roku emeryci znów dostaną trzynastą emeryturę. Tradycyjnie, czternastki na konta emerytów trafiały wraz z kwietniowym świadczeniem. W tym roku wielu seniorów ponownie dostanie dodatkowe pieniądze w kwietniu, ale nie wszyscy. W niektórych sytuacjach świadczenie może wpłynąć dopiero w maju. Skomplikowana jest także sytuacja osób, które na emeryturę chcą przejść w tym roku. Samo przejście na emeryturę nie wystarczy, żeby otrzymać w tym roku trzynaste świadczenie. Wystarczy różnica jednego dnia w formalnościach, żeby zapomnieć o "trzynastce". Dlaczego?

 - Trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury. Z tej kwoty nie są pobierane potrącenia czy egzekucje. Świadczenie przysługuje osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca  - tłumaczy ZUS.

BIEDA EMERYTÓW! Zostaną nam tylko LAMPY NAFTOWE |Komentery

Kluczowa jest tu data 1 marca. Mówiąc wprost, jeśli ktoś zostanie emerytem dzień później, to tegoroczna "trzynastka" mu przepadnie. Również osoby, których prawo do świadczeń było zawieszone na dzień 31 marca nie dostaną trzynastej emerytury.

Komu z osób, które z przejściem na emeryturę w pierwszym kwartale, przysługuje dodatkowe świadczenie? Jak tłumaczy ZUS, trzynastą emeryturę otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury pomostowe, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

- Trzynasta emerytura po raz pierwszy wypłacona została w 2019 r., a od 2020 r. jest gwarantowana w ustawie jako dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów – bez kryterium dochodowego - zapewnia strona rządu.

Warto też pamiętać, że "trzynastka" nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego i te nie ma wpływu na przyznanie dodatku osłonowego.

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze