Emeryt

i

Autor: Shutterstock Gigantyczna waloryzacja dodatków dla seniorów

Dodatki do emerytur 2022. Najnowsze dane szokują

2022-02-03 8:55

W ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Co to oznacza dla emerytów? Jak wskazał resort rodziny ze względu m.in. na wzrost inflacji, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego. Początkowo biorąc pod uwagę dane GUS można było oszacować go nawet na poziomie 7,1 proc. Wygląda jednak na to, że wynagrodzenia seniorów wzrosną w znacznie mniejszym stopniu. W tym także dodatki do emerytur.

Dodatki do emerytur 2022

- Czekamy na ostatni wskaźnik, około 6 lutego pani minister ogłosi w rozporządzeniu. Gdzieś to idzie w kierunku tych 6 procent – stwierdziła prezes ZUS Gertruda Uścińska. Sześć procent oznacza dla emerytów, że ich sytuacja finansowa nie zmieni się tak, jak by tego oczekiwali. Szczególnie, że zmagają się z drożyzną na zakupach i w aptekach.

Sześcioprocentową waloryzację nie wyklucza sama minister rodziny i polityki społecznej, zaznaczając, że dokładny wskaźnik poznamy po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Dodatki do emerytur

Tym samym emeryci nie dość, że niewiele zyskają na emeryturach po waloryzacji, ale również dodatki do emerytur nie ulegną znaczącej zmianie. Dodatek pielęgnacyjny po podwyżce wzrośnie o kilkanaście złotych. Dodatek kompensacyjny o zaledwie kilka złotych.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Ostateczne decyzja dotycząca wysokości wskaźnika waloryzacji zapadnie dopiero w lutym 2022 roku, a świadczenia będą waloryzowane od marca.

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze