Niemcy przyjeżdżają tankować do Polski. Zwabiły ich niższe ceny paliw
Ceny paliwa w Polsce znacznie spadły, po tym jak rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 obniżył podatek VAT z 23 do 8 proc. od 1 lutego 2022 roku. Z kolei w grudniu 2021 roku, obniżono podatek paliwowy. Skutkiem zmian są ceny na stacjach oscylujące w okolicach 5,15-5,40 zł/litr benzyny, czy oleju napędowego. Jak pisze Berliner Zeitung, w Niemczech litr paliwa kosztował ok 1,65 euro (7,50 zł/litr).
ZOBACZ Wielka obniżka cen paliw. Obajtek: To najniższe ceny w Unii Europejskiej
Oczywiście warto zaznaczyć, że różnica pomiędzy ceną paliwa wynika również z bardzo niskiego kursu złotówki wobec euro. Niemniej dla Niemca, który mieszka blisko polskiej granicy, oszczędność rzędu kilkudziesięciu eurocentów na litrze paliwa jest znaczna i odczuwalna.
- To niebywałe! W Polsce paliwo jest znacznie tańsze, niż u nas. Zazdrościmy wam tych cen! Jak tego dokonać, żeby i u nas takie obowiązywały? Różnica jest szokująca, bo wynosi nawet 50 centów na litrze. Łatwo policzyć, że przy tankowaniu do pełna, można zaoszczędzić fortunę. W Polsce zawsze było nieco taniej, niż w Niemczech. Ale teraz te ceny są niesamowicie niskie - powiedziała dla Super Expressu Inge Verstraeten (30l.), mieszkanka Goerlitz.
Niemieckie stacje zbankrutują przez polskie ceny paliw?
Jak informuje niemiecki portal rbb24, zarówno policja federalna, jak i Niemieckie Stowarzyszenie Branży Warsztatowe i Stacji Paliw Północny-Wschód spodziewają się wzrostu tzw. turystyki paliwowej. Właściciele niektórych przygranicznych stacji paliw w Niemczech obawiają się, że przez niskie obroty będą musieli zamknąć działalność.