Konferencja Orlenu z Danielem Obajtkiem i Mateuszem Morawieckim

i

Autor: Materiały Prasowe Orlen Konferencja Orlenu z Danielem Obajtkiem i Mateuszem Morawieckim

Wielka obniżka cen paliw. Obajtek: To najniższe ceny w Unii Europejskiej

2022-02-01 6:39

Tańsze paliwa na stacjach paliw są już pewne. Jak bardzo spadną ceny przekonamy się tankując dziś benzynę. Co dużo bardziej zastanawia kierowców, to do kiedy zostaną utrzymane niższe ceny. Odpowiedzi na te i inne pytania poznaliśmy dziś [01.02.2022] na konferencji prasowej prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Od dziś niższy VAT na paliwo

Od dzisiaj wchodzą w życie przepisy nowej odsłony tarczy antyinflacyjnej rządu. Stawka podatku VAT na paliwa obniżona została z 23 do 8 proc., co oznacza, że cena litra paliwa w detalu spada o kilkadziesiąt groszy.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 to również obniżenie z 5 do 0 proc. VAT na podstawowe produkty żywnościowe, i obniżenie VAT na gaz z 8 do 0 proc., a na ciepło do 5 proc. i na nawozy do zera. Obniżenie stawek VAT było możliwe dzięki uchwalonej przez Sejm 13 stycznia tego roku nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Niższe stawki podatku od towarów i usług ma obowiązywać do 31 lipca 2022 r. 

Emeryci pokłócili się o DROŻYZNĘ na bazarze. Czy tarcza ANTYINFLACYJNA PiS uratuje Polaków? | KOMENTERY

Konferencja prasowa Daniela Obajtka i Mateusza Morawieckiego

Jak stwierdził premier na początku swojej konferencji prasowej, winnymi inflacji jest nieodpowiedzialna polityka Unii Europejskiej, polityka Gazpromu oraz kryzys związany z pandemią koronawirusa.

- O ile ceny paliwa w innych krajach rosną [...] u nas spadły, zgodnie z obietnicami. Spadły o kilkadziesiąt groszy, co dla polskiej rodziny to kilkadziesiąt złotych mniej na jednym tankowaniu. [...] Cena paliwa przekłada się na koszty wielu produktów, koszty transportu przede wszystkim, to jest oczywiste. [...] Tak teraz przez nasze działania zwalczymy tę inflacyjną hydrę - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Średnia cena benzyny 5,19 zł/litr, olej napędowy 5,34 zł/litr. To są najniższe ceny w Unii Europejskiej, dzięki rządom Mateusza Morawieckiego [...] sądzę, że nasza konkurencja również zaimplementuje te ceny  - powiedział prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek. 

Konferencja Orlenu z Danielem Obajtkiem i Mateuszem Morawieckim

i

Autor: Materiały Prasowe Orlen Konferencja Orlenu z Danielem Obajtkiem i Mateuszem Morawieckim

Według prezesa Orlenu, gdyby nie działania rządu oraz działania koncernu, dzisiaj ceny paliw wynosiłyby 9 zł/litr. Zapewnił również, że obecnie koncern robi wszystko, żeby utrzymać ceny na niskim poziomie, ze względu na wpływ kosztów paliwa na całą gospodarkę.

Rządzący obniżyli podatki na paliwo już w grudniu 2020, co poskutkowało sporym spadkiem cen, który zbiegł się także z niższą wartością ropy na rynkach. Jednak odbicie na rynku naftowym szybko odcisnęło ślad na cenach paliwa, które zaczęły wracać do stanu 6 zł/litr. Rząd zapowiedział, że ceny paliw spadną o 60-70 groszy/litr.

Sonda
Czy ceny paliw są za wysokie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze