Wzrost cen paliw to efekt eskalacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę

i

Autor: Jan Guss-Gasiński Wzrost cen paliw to efekt eskalacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Dobre wieści dla kierowców! Od jutra paliwo tańsze o 70 groszy [01.02.2022]

2022-01-31 11:38

Od 1 lutego wchodzi w życie tarcza antyinflacyjna 2.0, a wraz z nią obniżka VAT-u na paliwa silnikowe z 23 proc. do 8 proc. Rząd obniżył podatki na paliwo już w grudniu 2020, co poskutkowało sporym spadkiem cen, który zbiegł się także z niższą wartością ropy na rynkach. Jednak odbicie na rynku naftowym szybko odcisnęło ślad na cenach paliwa, które zaczęły wracać do stanu 6 zł/litr. Rząd zapowiedział jednak, że ceny paliw spadną o 60-70 groszy/litr.

Ceny paliw rosną, ale już od 1 lutego powinny spadać

Jak zauważyli eksperci e-petrol.pl, ceny paliw wzrosły pod koniec stycznia. O 10 groszy w górę poszedł olej napędowy (ON) i kosztuje średnio 5,89 zł/litr. O 9 groszy podrożała 95-oktanowa benzyna (Pb95), średnia cena to 5,83 zł/litr. Za to o dwa grosze spadł autogaz, do przeciętnej ceny 3,09 zł. Wzrosty były skutkiem rosnących cen ropy. Czy wchodząca od 1 lutego obniżka podatków, zahamuje wzrost cen paliw?

ZOBACZ Ceny paliw znów w górę? Ropa naftowa najdroższa od 8 lat

Karpacz 2021: Daniel Obajtek

Ceny paliw w lutym

Wygląda na to, że tarcza antyinflacyjna 2.0 faktycznie wyhamuje dynamikę wzrostu i obniży cenę, ale 60-70 groszy na litrze, jest raczej mało prawdopodobne. E-petrol.pl prognozuje, ze ceny będą na średnim poziomie 5,17-5,29 zł/litr Pb95, 5,29-5,41 zł/litr olej napędowy ON i 2,69-2,76 zł/litr autogazu.

E-petrol.pl wskazuje również, że w związku ze wzrostem cen ropy, detaliści musieli podnieść ceny, aby nie zejść z i tak bardzo niskich marż. Wiele stacji paliw będzie zarabiać głównie na dywersyfikacji dochodu, czyli na zarobku ze sprzedaży płynów eksploatacyjnych, czy kierowcach, którzy zajdą na stacje kupić kawę i hot-doga. Podwyższenie marż mogłoby skutkować tym, że wiele osób zwyczajnie nie byłoby stać na jazdę autem.

Sonda
Czy ceny paliw są za wysokie?

Pytanie jednak, czy w sierpniu po zakończeniu działania tarczy antyinflacyjnej, ceny nie wystrzelą w górę. Wiele w tym przypadku zależy od sytuacji na rynku ropy. Jeśli cena za baryłkę spadnie, nie można wykluczyć, że zamortyzuje to powrót wyższych podatków.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze