Wzrost cen paliw to efekt eskalacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę

i

Autor: Jan Guss-Gasiński Wzrost cen paliw to efekt eskalacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Dobre wieści dla kierowców! Od jutra paliwo tańsze o 70 groszy [01.02.2022]

2022-01-31 11:38

Od 1 lutego wchodzi w życie tarcza antyinflacyjna 2.0, a wraz z nią obniżka VAT-u na paliwa silnikowe z 23 proc. do 8 proc. Rząd obniżył podatki na paliwo już w grudniu 2020, co poskutkowało sporym spadkiem cen, który zbiegł się także z niższą wartością ropy na rynkach. Jednak odbicie na rynku naftowym szybko odcisnęło ślad na cenach paliwa, które zaczęły wracać do stanu 6 zł/litr. Rząd zapowiedział jednak, że ceny paliw spadną o 60-70 groszy/litr.

Ceny paliw rosną, ale już od 1 lutego powinny spadać

Jak zauważyli eksperci e-petrol.pl, ceny paliw wzrosły pod koniec stycznia. O 10 groszy w górę poszedł olej napędowy (ON) i kosztuje średnio 5,89 zł/litr. O 9 groszy podrożała 95-oktanowa benzyna (Pb95), średnia cena to 5,83 zł/litr. Za to o dwa grosze spadł autogaz, do przeciętnej ceny 3,09 zł. Wzrosty były skutkiem rosnących cen ropy. Czy wchodząca od 1 lutego obniżka podatków, zahamuje wzrost cen paliw?

ZOBACZ Ceny paliw znów w górę? Ropa naftowa najdroższa od 8 lat

Karpacz 2021: Daniel Obajtek

Ceny paliw w lutym

Wygląda na to, że tarcza antyinflacyjna 2.0 faktycznie wyhamuje dynamikę wzrostu i obniży cenę, ale 60-70 groszy na litrze, jest raczej mało prawdopodobne. E-petrol.pl prognozuje, ze ceny będą na średnim poziomie 5,17-5,29 zł/litr Pb95, 5,29-5,41 zł/litr olej napędowy ON i 2,69-2,76 zł/litr autogazu.

E-petrol.pl wskazuje również, że w związku ze wzrostem cen ropy, detaliści musieli podnieść ceny, aby nie zejść z i tak bardzo niskich marż. Wiele stacji paliw będzie zarabiać głównie na dywersyfikacji dochodu, czyli na zarobku ze sprzedaży płynów eksploatacyjnych, czy kierowcach, którzy zajdą na stacje kupić kawę i hot-doga. Podwyższenie marż mogłoby skutkować tym, że wiele osób zwyczajnie nie byłoby stać na jazdę autem.

Sonda
Czy ceny paliw są za wysokie?

Pytanie jednak, czy w sierpniu po zakończeniu działania tarczy antyinflacyjnej, ceny nie wystrzelą w górę. Wiele w tym przypadku zależy od sytuacji na rynku ropy. Jeśli cena za baryłkę spadnie, nie można wykluczyć, że zamortyzuje to powrót wyższych podatków.

Najnowsze