Daniel Obajtek

i

Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Daniel Obajtek

Wiemy, o ile spadną ceny paliw. Obajtek podał szczegóły

2021-12-08 7:54

Daniel Obajtek, będąc gościem TVP Info, poinformował, że niebawem ceny paliw spadną ok. 30 groszy na litrze. Najprawdopodobniej nastąpi to wraz ze wprowadzeniem rządowej tarczy antyinflacyjnej, której start zaplanowano na 20 grudnia. Przypomnijmy, że jednym z założeń projektu była czasowa obniżka akcyzy na paliwo. Prezes PKN Orlen stwierdził, że spółka na pewno dostosuje się do ustawy i nie będzie zwiększać marży. Za tym ruchem ma pójść również konkurencja.

Daniel Obajtek zapowiedział obniżkę cen paliw

Szef Orlenu, pytany w TVP Info o zapowiadane przez rząd w ramach pakietu anyinflacyjnego obniżki cen paliwa, przypomniał, że od 20 grudnia zmniejszą się daniny dla państwa. Spółka - zadeklarował - przełoży to na cenę w hurcie i dopilnuje obniżek na stacjach Orlenu, których jest ok. 1800 w całej Polsce.

ZOBACZ Tarcza antyinflacyjna. Obniżka cen paliw. Czy naprawdę zyskamy?

Jak tłumaczył Obajtek, działania rządu i koncernu pozwolą na obniżkę cen paliw o ok. 30 groszy na litrze, która powinna nastąpić już od 20 grudnia. Zaznaczył, że ceny pójdą w dół proporcjonalnie w zależności od rodzaju paliwa. "Ceny benzyny będą kształtowały się na poziomie około 5,80 zł za litr" - podał.

Karpacz 2021: Daniel Obajtek

Obajtek dodał, że spodziewa się, iż również konkurencja zareaguje. "Sądzę, że widząc, jak Orlen obniża ceny na stacjach, ona również dokona dużej obniżki" - powiedział.

Niższe ceny paliw tylko do 31 maja? Potem kończy się tarcza antyinflacyjna

Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł. Tarcza składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

Sonda
Czy w jakiś sposób zmieniłeś swoje zwyczaje z powodu wzrostu cen paliw?

Poinformował w rząd planuje obniżenie od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. (PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze