Gwałtowny spadek cen paliw! Kiedy warto będzie zatankować do pełna?

i

Autor: Canva.com Gwałtowny spadek cen paliw! Kiedy warto będzie zatankować do pełna? - zdjęcie poglądowe

Ceny paliw znów w górę? Ropa naftowa najdroższa od 8 lat

2022-01-18 14:33

Ceny paliw niedawno spadły dzięki spadkowi cen ropy, które dodatkowo zbiegły się z wdrożeniem tarczy antyinflacyjnej. Teraz rząd zapowiedział kolejny etap tarczy, który jednak niekoniecznie obniży ceny na stacjach, bo jednocześnie podrożała ropa. To efekt ostatnich zapowiedzi ekonomistów, według których światowa gospodarka będzie się dynamicznie rozwijać (co oznacza większe zapotrzebowanie na ropę naftową). Cena za baryłkę jest najwyższa od 2014 roku.

Ceny paliw mogą wzrosnąć. Wszystko przez drożejącą ropę

Na ceny paliw składa się wiele czynników, a w śród nich są oczywiście podatki, ale także cena baryłki i kurs złotego (gdyż w Polsce ropa jest do polski importowana). Ze względu na wysoki popyt na ropę i mniejsze możliwości produkcyjne krajów OPEC, ceny skoczyły do rekordowych poziomów. Ostatni raz tak wysokie były w 2014 roku. Analitycy nie wykluczają, że ceny będą podobnie wysokie jak dekadę temu.

ZOBACZ PGNiG kupiło nowe złoża gazu i ropy. Znacznie zwiększy swoje wydobycie

EKG 2021. Adam Czyżewski. Chcesz płacić mniej za paliwo? Główny ekonomista Orlen wyjaśnia skąd różnice

W styczniu 2012 roku baryłka ropy naftowej brent kosztowała 113,44 dolary za baryłkę, na podobnym poziomie utrzymywała się jeszcze w styczniu 2014 roku (110,92 dolarów). W 2015 roku była już ponad o połowę tańsza, bo w styczniu jej cena wynosiła 57,57 dolarów. Obecnie cena wynosi 86,38 dolarów za baryłkę ropy brent. Nie można wykluczyć, że ceny wrócą do szczytów sprzed 10 lat, choć osoby decyzyjne zaprzeczają takim doniesieniom.

Ceny paliw - wzrosną, czy spadną?

Według Mohammeda bin Salmana bin Abdulaziz Al-Sauda, ministra energetyki Arabii Saudyjskiej, ceny ropy naftowej nie sięgną poziomu 100 dolarów za baryłkę. Agencja Bloomberg podał, że nie martwi go uwolnienie strategicznych rezerw przez USA. Również amerykańska agencja rządowa Energy Information Administration (EIA) prognozuje, ze w 2023 roku spadną ceny benzyny w USA, ze względu na spowolnienie popytu na paliwa.

Ceny ropy 2012-2022

i

Autor: SUPER EXPRESS Ceny ropy 2012-2022

W Polsce ceny paliw mogą spaść lada chwila, gdy tylko rząd przegłosuje tarczę antyinflacyjną 2.0. Ustawa obniży od lutego podatek VAT z 23 proc. do 8 proc. Rząd obiecał obniżki nawet na poziomie 60-70 groszy na litrze. Jednak w obliczu wysokich cen ropy, spadek cen może być znacznie mniejszy niż przewidział rząd. 

Sonda
Czy obniżone podatki na paliwa powinny zostać na stałe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze