Tadeusz Kościński

i

Autor: GOV.PL Tadeusz Kościński

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Benzyna znów będzie po 5 zł za litr?

2022-01-10 19:12

We wtorek 11.01. mamy poznać szczegóły tarczy antyinflacyjnej 2.0. Według zapewnień ministra finansów Tadeusza Kościńskiego kolejna tarcza ma chronić tych, w których najbardziej uderzy inflacja, a ta nie zwalnia tempa. Wiadomo, że rząd obniży VAT na paliwa. W tym tygodniu powinniśmy się też dowiedzieć, kiedy podstawowe produkty żywnościowe będą objęte zerową stawką VAT.

Rząd już jutro, 11 stycznia przedstawić nowe rozwiązania, które mają uchronić Polaków przed skutkami szalejącej inflacji. Będzie to tarcza antyinflacyjna 2.0. Pierwszą tarczę antyinflacyjną Sejm uchwalił na początku grudnia. Zgodnie z ustawą spadły stawki VAT na gaz ziemny i ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 proc. do 8 proc. od stycznia do marca 2022 r. W takim samym okresie zniesiona została akcyza oraz obniżona stawka VAT (z 23 do 5 proc.) na energię elektryczną. A do końca maja 2022 r. obowiązywać ma maksymalne zmniejszenie akcyzy na paliwa. Wprowadzono też dodatki osłonowe. 

Polacy płacą więcej za masło niż Niemcy! Wszystko się wydało

W wywiadzie dla Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział - "Pan premier ogłosił tarczę antyinflacyjną tzw. 2.0. Pewnie wszystkie szczegóły jutro będziemy wiedzieli. I to jest zrobione tak, żeby chronić tych, w których najbardziej ta inflacja uderzy i nie będą mogli sobie dać rady z tym" - powiedział Kościński.

Szef rządu Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii wcześniej ujawnił, że będzie obniżona stawka VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł" - mówił Morawiecki. Premier zapowiedział też, że wkrótce będzie wiadomo, od kiedy podstawowe produkty żywnościowe objęte zostaną zerową stawką VAT.

Express Biedrzyckiej - Robert Biedroń: PiS oszukało własnych wyborców
Sonda
Czy obniżone podatki na paliwa powinny zostać na stałe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze