Jak zamrozić masło, aby zaoszczędzić pieniądze i mieć je zawsze pod ręką?

i

Autor: Shutterstock.com Ceny masła poszybowały

Polacy płacą więcej za masło niż Niemcy! Wszystko się wydało

2022-01-10 12:29

Jednym z produktów spożywczych, który najmocniej zdrożał w 2021 r. to masło. Okazuje się, że jego cena w niektórych sklepach może być wręcz niewyobrażalnie wysoka! Jeden z użytkowników Wykopu udowodnił, że kostkę masła w przeliczeniu na 1 kg można kupić taniej w Niemczech niż w Polsce. Czy rzeczywiście? Jak podaje portalspozywczy.pl, wybrane do porównania masło "Frische Butter" marki własnej Frija w sieci Netto kosztuje 1,66 euro za kostkę 250 g i 6,64 euro za 1 kg. Według kursu euro z 10 stycznia 2022 r. w przeliczeniu daje to cenę 30,21 zł za kilogram.

Ile kosztuje masło w Polsce i w Niemczech?

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, w grudniu ubiegłego roku spadły m.in. ceny mięsa, zbóż, roślin oleistych i cukru. Rosły natomiast ceny produktów mlecznych. Jak informuje portalspozywczy.pl, do wzrostu cen przyczyniły się między innymi niskie dostawy mleka i jego niskie zapasy w Europie. Hurtowe ceny masła konfekcjonowanego na polskim rynku od początku 2021 wzrosły o ok. 44 proc. Z kolei ceny detaliczne wzrosły na przestrzeni minionego roku o prawie 70 procent. - Przyczyn wzrostu cen masła jest wiele, natomiast ta podstawowa to fakt, że przez długi czas jego cena była zbyt niska w stosunku do kosztu wytworzenia - mówi "Rzeczpospolitej" Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu SM Mlekpol.

Masło za darmo w Lidlu. Nowa promocja!

Rosną koszty produkcji masła, a inflacja galopuje

Według portaluspożywczego.pl, po drugiej stronie granicy "Masło Polskie" z Mlekovity kosztuje 6,99 zł za kostkę 200 g, tj. 34,95 zł/kg, przy czym produkty pod marką własną sieci handlowych są zazwyczaj tańsze niż te pod producenckimi. - Galopująca inflacja zadecydowała o rosnących kosztach pozyskania i przetworzenia surowca, materiałów opakowaniowych oraz dystrybucji - tłumaczy "Rz" Cebelińska. - Popyt na tłuszcz mleczny na rynkach światowych rośnie, natomiast produkcja mleka w wielu krajach się koryguje, często z powodu braku rentowności u rolników producentów mleka - dodaje.

Sonda
Czy poszedłbyś na demonstrację przeciw drożyźnie?

Inflacja najwyższa od 21 lat oznacza wzrost cen żywności

Z danych GUS wynika, że inflacja w Polsce na koniec 2021 r. wzrosła do 8,6 proc. W listopadzie wynosiła 7,8 proc. Średnia inflacja w 2021 r. wyniosła 5,1 procent. Grudniowa inflacja to najwyższy odczyt od 21 lat – tak dużego tempa wzrostu cen nie notowano od listopada 2000 roku. Wtedy inflacja wyniosła 9,3 procenta.

Ceny żywności wzrosły o 2,1 proc. (o 8,6 proc. w porównaniu z grudniem 2020 r.). To największy miesięczny wzrost w tej kategorii od połowy lat 90. ubiegłego wieku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze