Jak zamrozić masło, aby zaoszczędzić pieniądze i mieć je zawsze pod ręką?

i

Autor: Shutterstock.com Ceny masła poszybowały

Polacy płacą więcej za masło niż Niemcy! Wszystko się wydało

2022-01-10 12:29

Jednym z produktów spożywczych, który najmocniej zdrożał w 2021 r. to masło. Okazuje się, że jego cena w niektórych sklepach może być wręcz niewyobrażalnie wysoka! Jeden z użytkowników Wykopu udowodnił, że kostkę masła w przeliczeniu na 1 kg można kupić taniej w Niemczech niż w Polsce. Czy rzeczywiście? Jak podaje portalspozywczy.pl, wybrane do porównania masło "Frische Butter" marki własnej Frija w sieci Netto kosztuje 1,66 euro za kostkę 250 g i 6,64 euro za 1 kg. Według kursu euro z 10 stycznia 2022 r. w przeliczeniu daje to cenę 30,21 zł za kilogram.

Ile kosztuje masło w Polsce i w Niemczech?

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, w grudniu ubiegłego roku spadły m.in. ceny mięsa, zbóż, roślin oleistych i cukru. Rosły natomiast ceny produktów mlecznych. Jak informuje portalspozywczy.pl, do wzrostu cen przyczyniły się między innymi niskie dostawy mleka i jego niskie zapasy w Europie. Hurtowe ceny masła konfekcjonowanego na polskim rynku od początku 2021 wzrosły o ok. 44 proc. Z kolei ceny detaliczne wzrosły na przestrzeni minionego roku o prawie 70 procent. - Przyczyn wzrostu cen masła jest wiele, natomiast ta podstawowa to fakt, że przez długi czas jego cena była zbyt niska w stosunku do kosztu wytworzenia - mówi "Rzeczpospolitej" Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu SM Mlekpol.

Masło za darmo w Lidlu. Nowa promocja!

Rosną koszty produkcji masła, a inflacja galopuje

Według portaluspożywczego.pl, po drugiej stronie granicy "Masło Polskie" z Mlekovity kosztuje 6,99 zł za kostkę 200 g, tj. 34,95 zł/kg, przy czym produkty pod marką własną sieci handlowych są zazwyczaj tańsze niż te pod producenckimi. - Galopująca inflacja zadecydowała o rosnących kosztach pozyskania i przetworzenia surowca, materiałów opakowaniowych oraz dystrybucji - tłumaczy "Rz" Cebelińska. - Popyt na tłuszcz mleczny na rynkach światowych rośnie, natomiast produkcja mleka w wielu krajach się koryguje, często z powodu braku rentowności u rolników producentów mleka - dodaje.

Sonda
Czy poszedłbyś na demonstrację przeciw drożyźnie?

Inflacja najwyższa od 21 lat oznacza wzrost cen żywności

Z danych GUS wynika, że inflacja w Polsce na koniec 2021 r. wzrosła do 8,6 proc. W listopadzie wynosiła 7,8 proc. Średnia inflacja w 2021 r. wyniosła 5,1 procent. Grudniowa inflacja to najwyższy odczyt od 21 lat – tak dużego tempa wzrostu cen nie notowano od listopada 2000 roku. Wtedy inflacja wyniosła 9,3 procenta.

Ceny żywności wzrosły o 2,1 proc. (o 8,6 proc. w porównaniu z grudniem 2020 r.). To największy miesięczny wzrost w tej kategorii od połowy lat 90. ubiegłego wieku.

Najnowsze