Polski Ład. Kiedy wchodzi w życie? Są zmiany: ulga dla klasy średniej, PIT-2, ulga na dzieci. Co trzeba o nich wiedzieć?

i

Autor: SHUTTERSTOCK Polski Ład. Kiedy wchodzi w życie? Są zmiany: ulga dla klasy średniej, PIT-2, ulga na dzieci. Co trzeba o nich wiedzieć?

Ulga dla klasy średniej, PIT-2, ulga na dzieci. Oto Polski Ład i zmiany w podatkach w 2022 roku

2022-01-11 7:07

Ulga dla klasy średniej, PIT-2, ulga na dzieci. Oto Polski Ład i zmiany w podatkach w 2022 roku. Warto wiedzieć, że Polski Ład już obowiązuje, od 1 stycznia 2022 roku. Wprowadza wiele ulg i zwolnień podatkowych. Początek roku to dobry moment, aby przeanalizować, o które z nich warto się starać, a z których lepiej zrezygnować i kiedy złożyć odpowiednie oświadczenia. Wyjaśniamy najważniejsze zmiany w Polskim Ładzie. Są to: ulga dla klasy średniej, PIT-2 i podatek dochodowy.

Polski Ład. Kiedy wchodzi w życie? Są zmiany

Polski Ład już obowiązuje. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2022 roku i wprowadza szereg zmian w podatkach. I choć rozliczenie za rok 2021 będzie jeszcze według "starego" systemu podatkowego, warto zapoznać się ze zmianami, jakie oznacza Polski Ład. A jest ich sporo: nowe ulgi podatkowe, nowe progi podatkowe etc. Najważniejsze zmiany w Polskim Ładzie to:

  • ulga dla klasy średniej
  • PIT-2
  • ulga na dzieci
  • ulga dla pracujących emerytów
  • koszty uzyskania przychodów

Polski Ład. Ulga dla klasy średniej

Przede wszystkim rekomenduję, aby przed pierwszą wypłatą w roku składać wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. W mojej ocenie może być to pułapka na podatników. Oczywiście, jeśli pracownik zarabia np. około 8 tys. zł. brutto miesięcznie i jest pewny, że ta kwota się nie zmieni, to może takiego oświadczenia nie składać. Jednak jeśli pracownik nie zrezygnuje z ulgi dla klasy średniej, a zachoruje lub z innych przyczyn przerwie pracę, to na koniec roku może się okazać, że nie był uprawniony do jej stosowania. Jego zarobki mogą bowiem nie osiągnąć dolnego limitu, od którego przysługuje ulga - analizuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Ekspert wyjaśnia, że jego rekomendacja wynika też z faktu, że uldze dla klasy średniej towarzyszy rollercoaster interpretacyjny. Raz otrzymujemy informacje, że można ją stosować we wspólnym rozliczeniu z małżonkiem – podzielić i zweryfikować, czy dochody obojga mieszczą się w odpowiednim progu. Innym razem dostajemy wiadomość, że każdy z podatników musi osobno policzyć, czy jest do jej stosowania uprawniony. W związku z niejasnościami lepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z ulgi. Warto pamiętać, że złożenie wniosku o jej niestosowanie nie spowoduje, że pracownik ją straci. Jeśli spełni wymagania, będzie mógł rozliczyć ulgę w zeznaniu rocznym.

Polski Ład. Koszty uzyskania przychodów

Novum, które pojawiło się w Polskim Ładzie, to wniosek o niestosowanie kosztów uzyskania przychodów. Do tej pory, jeśli pracownik był zatrudniony w więcej niż jednym zakładzie pracy, każdy pracodawca stosował koszty uzyskania przychodów. W konsekwencji okazywało się, że pracownik przekraczał roczne limity kosztów uzyskania przychodów. Jeśli pozostawał w dwóch stosunkach pracy, mogło to nie mieć aż tak negatywnych konsekwencji finansowych. Natomiast jeśli pracownik był zatrudniony np. u trzech lub czterech pracodawców i każdy z nich musiał zastosować koszty uzyskania przychodów, to na koniec roku pracownik musiał obniżyć koszty uzyskania przychodów do minimalnego poziomu i zapłacić należny podatek.

Przykładowo: z jednego stosunku pracy pracownikowi rocznie przysługują koszty uzyskania przychodu w kwocie 3000 zł. Z dwóch i więcej stosunków pracy –  4500 zł. Jednak każdy z pracodawców zastosuje 3000 zł, a więc łączna kwota przekroczy maksymalny próg wynoszący wspomniane 4500 zł.

Najważniejsze zmiany w prawie i podatkach 2022. Wszystko, co trzeba wiedzieć.

Polski Ład. PIT-2: co to jest?

Kolejne oświadczenie to PIT-2. To oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Chodzi o kwotę wolną od podatku w trakcie roku podatkowego. Nie jest to nowe rozwiązanie – także w ubiegłych latach każdy pracownik powinien był złożyć takie oświadczenie. Jednak w związku ze zmianą kwoty wolnej od 2022 roku warto upewnić się, czy pracodawca posiada taki dokument. Po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład do obliczania podstawy podatku dla pracownika co miesiąc nie będzie uwzględniana kwota w wysokości 2500 zł (30 tys. zł / 12 miesięcy). A zatem pracownik będzie miał miesięcznie obniżony podatek o 425 złotych (17% z 2500 zł).

Jeśli pracownik składał już wcześniej u swojego pracodawcy PIT-2, nie musi tego robić ponownie, o ile stan faktyczny deklarowany w złożonym oświadczeniu się nie zmienił. Gdyby PIT-2 nie złożył, to ulga podatkowa mu nie przepadnie. Podobnie jak w przypadku ulgi dla klasy średniej, zostanie rozliczona w zeznaniu rocznym. Warto natomiast pamiętać, że jeśli ktoś pozostaje w dwóch stosunkach pracy, lub prowadzi działalność gospodarczą i w jej ramach rozlicza kwotę wolną, to nie powinien składać PIT-2 u wszystkich, aby kwota wolna się nie podwajała.

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?

Ulga 4+ oraz dla pracujących emerytów

Kolejne dokumenty, które warto złożyć, to oświadczenie podatnika o spełnieniu warunków do stosowania ulgi 4+ dla rodziców posiadających przynajmniej czworo dzieci. Polski Ład wprowadza dla każdego z rodziców kwotę wolną od podatku w wysokości 85 528 zł. Dotyczy to zarówno pracowników etatowych, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowością wynikającą z Polskiego Ładu jest też oświadczenie o spełnieniu warunków skorzystania z ulgi dla pracujących emerytów. Seniorzy, którzy spełniają te warunki i mają ukończone 60 lat w przypadku kobiet lub 65 w przypadku mężczyzn, mogą skorzystać ze zwolnienia także do kwoty 85 528 zł.

Obie te ulgi dotyczą wszystkich podatników, niezależnie od sposobu opodatkowania. Natomiast ci rodzice i emeryci, którzy rozliczają się według skali podatkowej, będą mogli skorzystać także z podstawowej kwoty wolnej, która wynosi 30 tys. zł. W ich przypadku zwolnienie z PIT będzie więc obowiązywało do poziomu 115 528 złotych.

Polski Ład gdybyś miał go określić jednym słowem...

i

Autor: SE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze