kalkulator

i

Autor: Pixaby

Polski Ład. Kalkulator wynagrodzeń. Sprawdź swoje zarobki!

2022-01-03 17:24

Wraz z początkiem 2022 roku, w życie wszedł Polski Ład, a wraz z nim reformy podatkowe i społeczne, które na zawsze zmienią finansowy krajobraz Polski. Rząd nieustannie przekonywał, że Polski Ład dla większości będzie oznaczał korzystne zmiany, niższe podatki i wyższe pensje. Wiele osób wciąż jednak nie ma pojęcia jak ich miesięczny budżet będzie wyglądać przy pierwszej wypłacie w 2022 roku. Kto zyska na Polskim Ładzie, a kto straci? Wystarczy wszystko policzyć. Rząd udostępnił specjalny kalkulator wynagrodzeń, który każdemu umożliwi oszacowanie swoich przyszłorocznych pieniędzy. Jak obliczyć pensję w Polskim Ładzie?

Polski Ład wejdzie w życie na początku 2022 roku. Oznacza to spore zmiany w portfelach Polaków. Czy na plus? Możecie to obliczyć samemu. Na stronie Podatki.gov.pl udostępniono specjalny kalkulator wynagrodzeń. Ten pozwala oszacować wysokości pensji netto w ujęciu miesięcznym, z uwzględnieniem założeń rządowego programu „Polski Ład”.

2022 Polski Ład: Na czym polega?

Rząd przekonuje, że Polski Ład zmieni system podatkowe w Polsce na bardziej sprawiedliwy. Przyszłoroczne reformy mają się opierać na kilku podstawowych zasadach: 

Zgodnie z założeniami programu Polski Ład m.in.:

  • podniesiona zostanie kwota wolna od podatku do wysokości 30 tys. zł;
  • do 120 tys. zł wzrośnie próg, po przekroczeniu którego trzeba będzie płacić 32% podatek (obecnie 32% podatku płaci się po przekroczeniu dochodów w wysokości 85 528 zł);
  • prowadzona zostanie tzw. „ulga dla klasy średniej” (osób, których roczne wynagrodzenie brutto znajduje się w przedziale od 68,6 tyś. zł do 133,6 tyś. zł);
  • nie będzie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku
  • wprowadzenie tzw. „ulgi dla klasy średniej” spowoduje, że skutki zmian podatkowych będą neutralne dla tej grupy pracowników.

Poniżej sprawdzicie jak skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń w Polskim Ładzie.

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

2022 Polski Ład: Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń udostępniony przez serwis Podatki.gov.pl pozwala na obliczenie pensji w przyszłym roku, kiedy w życie wejdą już reformy podatkowe. Wystarczy wpisać kwotę miesięcznego wynagrodzenia brutto (pensja wskazana w umowie o pracę, przed odliczeniem składek na ubezpieczenia społeczne, składek ZUS i podatków), aby poznać nową pensję netto.

Dodatkowo kalkulator pozwala uwzględnić pracę poza miejscem zamieszkania, za co przysługuje zwrot kosztów uzyskania przychodu w wysokości 300 zł (wcześniej było to 250 zł) oraz wpłaty do PPK, które są odliczane z wynagrodzenia netto.

Kalkulator wynagrodzeń pozwala także sprawdzić korzyści wynikające z rządowego programu „Rodzina 500+” oraz planowanego w ramach Polskiego Ładu programu „Rodzinny kapitał opiekuńczy”. Będzie to świadczenie w wysokości 12 tys. zł na drugie, trzecie i każde kolejne dziecko, do wykorzystania pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia dziecka. Wypłata środków będzie następowała w formie ratalnej - po 1 tys. zł miesięcznie przez jeden rok lub po 500 zł miesięcznie przez dwa lata - czytamy na stronie.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze