kalkulator

i

Autor: Pixaby

Polski Ład. Kalkulator wynagrodzeń. Sprawdź swoje zarobki!

2022-01-03 17:24

Wraz z początkiem 2022 roku, w życie wszedł Polski Ład, a wraz z nim reformy podatkowe i społeczne, które na zawsze zmienią finansowy krajobraz Polski. Rząd nieustannie przekonywał, że Polski Ład dla większości będzie oznaczał korzystne zmiany, niższe podatki i wyższe pensje. Wiele osób wciąż jednak nie ma pojęcia jak ich miesięczny budżet będzie wyglądać przy pierwszej wypłacie w 2022 roku. Kto zyska na Polskim Ładzie, a kto straci? Wystarczy wszystko policzyć. Rząd udostępnił specjalny kalkulator wynagrodzeń, który każdemu umożliwi oszacowanie swoich przyszłorocznych pieniędzy. Jak obliczyć pensję w Polskim Ładzie?

Polski Ład wejdzie w życie na początku 2022 roku. Oznacza to spore zmiany w portfelach Polaków. Czy na plus? Możecie to obliczyć samemu. Na stronie Podatki.gov.pl udostępniono specjalny kalkulator wynagrodzeń. Ten pozwala oszacować wysokości pensji netto w ujęciu miesięcznym, z uwzględnieniem założeń rządowego programu „Polski Ład”.

2022 Polski Ład: Na czym polega?

Rząd przekonuje, że Polski Ład zmieni system podatkowe w Polsce na bardziej sprawiedliwy. Przyszłoroczne reformy mają się opierać na kilku podstawowych zasadach: 

Zgodnie z założeniami programu Polski Ład m.in.:

  • podniesiona zostanie kwota wolna od podatku do wysokości 30 tys. zł;
  • do 120 tys. zł wzrośnie próg, po przekroczeniu którego trzeba będzie płacić 32% podatek (obecnie 32% podatku płaci się po przekroczeniu dochodów w wysokości 85 528 zł);
  • prowadzona zostanie tzw. „ulga dla klasy średniej” (osób, których roczne wynagrodzenie brutto znajduje się w przedziale od 68,6 tyś. zł do 133,6 tyś. zł);
  • nie będzie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku
  • wprowadzenie tzw. „ulgi dla klasy średniej” spowoduje, że skutki zmian podatkowych będą neutralne dla tej grupy pracowników.

Poniżej sprawdzicie jak skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń w Polskim Ładzie.

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

2022 Polski Ład: Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń udostępniony przez serwis Podatki.gov.pl pozwala na obliczenie pensji w przyszłym roku, kiedy w życie wejdą już reformy podatkowe. Wystarczy wpisać kwotę miesięcznego wynagrodzenia brutto (pensja wskazana w umowie o pracę, przed odliczeniem składek na ubezpieczenia społeczne, składek ZUS i podatków), aby poznać nową pensję netto.

Dodatkowo kalkulator pozwala uwzględnić pracę poza miejscem zamieszkania, za co przysługuje zwrot kosztów uzyskania przychodu w wysokości 300 zł (wcześniej było to 250 zł) oraz wpłaty do PPK, które są odliczane z wynagrodzenia netto.

Kalkulator wynagrodzeń pozwala także sprawdzić korzyści wynikające z rządowego programu „Rodzina 500+” oraz planowanego w ramach Polskiego Ładu programu „Rodzinny kapitał opiekuńczy”. Będzie to świadczenie w wysokości 12 tys. zł na drugie, trzecie i każde kolejne dziecko, do wykorzystania pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia dziecka. Wypłata środków będzie następowała w formie ratalnej - po 1 tys. zł miesięcznie przez jeden rok lub po 500 zł miesięcznie przez dwa lata - czytamy na stronie.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze