Spóźnisz się z rozliczeniem PIT? Może Cię to kosztować kilkanaście tysięcy

i

Autor: Urząd Skarbowy Spóźnisz się z rozliczeniem PIT? Może Cię to kosztować kilkanaście tysięcy

Co to jest PIT-2? Wielkie zmiany od 2022 roku

2022-01-03 16:44

Wielu pracowników otrzymało wiadomości, że wraz z początkiem 2022 roku mogą skorzystać z rozliczenia PIT-2. Już od lat istniała taka forma składania oświadczeń podatkowych, ale do tej pory nie była zbyt popularna, ze względu na niską kwotę wolną od podatku. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu może zyskać na popularności, gdyż kwota wolna od podatku wzrosła aż do 30 tys. zł rocznie. Pieniądze z kwoty wolnej otrzymywaliśmy zwykle przy zwrocie podatku. Dzięki PIT-2 nie będziemy musieli czekać do zakończenia rozliczenia!

Co to jest PIT-2? Wyjaśniamy

PIT-2 jest oświadczeniem pracownika mającym na celu obliczenie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W efekcie pracodawca będzie odprowadzał od naszych zarobków podatek uwzględniając kwotę wolną od podatku. W skrócie, składając formularz PIT-2 otrzymamy większe wynagrodzenie netto ("na rękę"). W zamian za to nie otrzymamy corocznego zwrotu podatku. Nie tracimy na nim ani nie zyskujemy, zmienia się jedynie termin otrzymania należnych nam pieniędzy.

ZOBACZ Polski Ład: Co zyskamy na reformach? Oto konkretne przykłady

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

Przez Polski Ład PIT-2 będzie popularniejszy

Popularność PIT-2 w tym roku będzie zawdzięczał wyższej kwocie wolnej od podatku. W 2021 roku wynosiła jedynie 8000 zł, a w 2022 roku wynosi już 30 tys. zł. Dlatego też wcześniej PIT-2 nie zmieniał zbyt wiele w naszych miesięcznych zarobkach, zysk był rzędu kilkudziesięciu złotych. Wiele osób wolało otrzymać od razu całość w zwrocie z podatku.

Po zmianie kwoty wolnej od podatku zwiększy się również kwota zmniejszająca podatek. Jeśli więc nie złożymy PIT-2, nasze miesięczne dochody będą niższe niż do tej pory, a dopiero pod koniec okresu rozliczeniowego otrzymamy zwrot podatku. Jeśli składaliśmy już PIT-2 i stan faktyczny podany w oświadczeniu nie uległ zmianie, jest on wciąż aktualny. 

Sonda
Złożysz PIT-2?

Kto nie może skorzystać z PIT-2?

Nie wszyscy mogą jednak korzystać z rozliczenia PIT-2. W oświadczeniu trzeba zadeklarować, że nie otrzymuje się emerytury, lub renty za pośrednictwem płatnika, nie osiąga się dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, nie otrzymuje się świadczeń pieniężnych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, oraz nie osiąga dochodów, od których obowiązane jest płacenie zaliczki na podatek (z działalności gospodarczej, z najmu lub dzierżawy). 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze