Ceny żywności 2021: Przerażające podwyżki. Wiemy za co zapłacisz więcej!

2021-06-08 12:31
chleb, pieczywo
Autor: East News

Żywność na świecie mocno drożeje. To dodatkowo napędza inflację, a ta z kolei mocno nadwyręża nasz budżet domowy. Indeks cen żywności na świecie jest na najwyższym poziomie od września 2011 roku i niebezpiecznie zbliża się do najwyższego poziomu w historii. W Polsce najwyraźniej odbija się to na cenach produktów, które codziennie znajdują się w naszych koszykach zakupowych. W tym pieczywa, produktów zbożowych i słodyczy. Także mięso, którego statystyczny Polak kupuje najwięcej, jest drogie i nic nie zapowiada, by jego cena miała w najbliższym czasie spaść.

Drożyzna w Polsce

Tak drogo dawno nie było. I to nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wyliczyła indeks światowych cen żywności, który wzrósł w maju do 127,1 pkt. Był wyższy o prawie 5 proc. niż w kwietniu i o niemal 40 proc. niż przed rokiem – czytamy w Rzeczpospolitej. Jest on na najwyższym poziomie od września 2011 roku i niewiele brakuje, by przekroczył najwyższy poziom w historii. Przy obliczaniu indeksu cen żywności uwzględniono ceny olejów, cukru, zbóż, mięsa i nabiału. Rosły one z wielu powodów w tym obaw o poziom zbiorów, niższej podaży i wyższego zapotrzebowania na niektóre produkty. Kogo najbardziej dotkną wysokie ceny żywności? Zdaniem ekspertów najbiedniejsze rejony świata, szczególnie Afrykę. Ale i w Polsce panuje wszechobecna drożyzna. Choć cytowany przez Rzeczpospolitą Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska, ekspert rynku rolno-spożywczego uspokaja, że indeks FAO bardziej wpływa na ceny surowców niż ceny detaliczne to i tak odbije się na cenach niektórych z popularnych produktów spożywczych.

Czytaj też. Gigantyczna inflacja! Nadciąga uderzenie drożyzny!

Sedno Sprawy - Wojciech Andrusiewicz

Drogie pieczywo i słodycze

Zdaniem Jakuba Olipra najmocniej związane z indeksem FAO są nasze ceny zbóż i produktów mlecznych. Jeśli więc rosną ich ceny na świecie, to siłą rzeczy wpłyną na podwyżki w naszym kraju. Ten wzrost już przekłada się m.in. na ceny pieczywa, produktów zbożowych, ale też słodyczy, do których produkcji używane jest m.in. mleko w proszku – wyjaśnia Olipra. Także ceny mięsa, które Polacy kupują najczęściej, szybko nie spadną. - Z jednej strony mamy wysoki popyt na świecie oraz sezonowy wzrost popytu w UE. Z drugiej strony podaż jest ograniczona" – zauważa Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego Santander Bank Polska. Wygląda więc na to, że w najbliższym czasie za zakupy podstawowych produktów spożywczych będziemy płacić więcej.

mb PAP
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze