chleb, pieczywo

i

Autor: East News

Ceny żywności 2021: Przerażające podwyżki. Wiemy za co zapłacisz więcej!

2021-06-08 12:31

Żywność na świecie mocno drożeje. To dodatkowo napędza inflację, a ta z kolei mocno nadwyręża nasz budżet domowy. Indeks cen żywności na świecie jest na najwyższym poziomie od września 2011 roku i niebezpiecznie zbliża się do najwyższego poziomu w historii. W Polsce najwyraźniej odbija się to na cenach produktów, które codziennie znajdują się w naszych koszykach zakupowych. W tym pieczywa, produktów zbożowych i słodyczy. Także mięso, którego statystyczny Polak kupuje najwięcej, jest drogie i nic nie zapowiada, by jego cena miała w najbliższym czasie spaść.

Drożyzna w Polsce

Tak drogo dawno nie było. I to nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wyliczyła indeks światowych cen żywności, który wzrósł w maju do 127,1 pkt. Był wyższy o prawie 5 proc. niż w kwietniu i o niemal 40 proc. niż przed rokiem – czytamy w Rzeczpospolitej. Jest on na najwyższym poziomie od września 2011 roku i niewiele brakuje, by przekroczył najwyższy poziom w historii. Przy obliczaniu indeksu cen żywności uwzględniono ceny olejów, cukru, zbóż, mięsa i nabiału. Rosły one z wielu powodów w tym obaw o poziom zbiorów, niższej podaży i wyższego zapotrzebowania na niektóre produkty. Kogo najbardziej dotkną wysokie ceny żywności? Zdaniem ekspertów najbiedniejsze rejony świata, szczególnie Afrykę. Ale i w Polsce panuje wszechobecna drożyzna. Choć cytowany przez Rzeczpospolitą Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska, ekspert rynku rolno-spożywczego uspokaja, że indeks FAO bardziej wpływa na ceny surowców niż ceny detaliczne to i tak odbije się na cenach niektórych z popularnych produktów spożywczych.

Czytaj też. Gigantyczna inflacja! Nadciąga uderzenie drożyzny!

Sedno Sprawy - Wojciech Andrusiewicz

Drogie pieczywo i słodycze

Zdaniem Jakuba Olipra najmocniej związane z indeksem FAO są nasze ceny zbóż i produktów mlecznych. Jeśli więc rosną ich ceny na świecie, to siłą rzeczy wpłyną na podwyżki w naszym kraju. Ten wzrost już przekłada się m.in. na ceny pieczywa, produktów zbożowych, ale też słodyczy, do których produkcji używane jest m.in. mleko w proszku – wyjaśnia Olipra. Także ceny mięsa, które Polacy kupują najczęściej, szybko nie spadną. - Z jednej strony mamy wysoki popyt na świecie oraz sezonowy wzrost popytu w UE. Z drugiej strony podaż jest ograniczona" – zauważa Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego Santander Bank Polska. Wygląda więc na to, że w najbliższym czasie za zakupy podstawowych produktów spożywczych będziemy płacić więcej.

Sonda
Czy odczuwasz wzrost cen w sklepach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze