premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: PAP/Leszek Szymański

Tarcza antyinflacyjna. Wszystko, co należy wiedzieć

2021-11-28 2:53

Tarcza antyinflacyjna to odpowiedź rządu na rosnące ceny. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pakiet obniżek podatków, które mają złagodzić skutki inflacji. Tarcza antyinflacyjna będzie kosztować ok. 10 mld zł a zwiększenie dochodów budżetu ze względu na inflację to ok. 8-9 mld zł. Głównymi elementami programu są obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz obniżka podatku od sprzedaży detalicznej paliw, obniżka VAT na gaz oraz VAT i akcyzy na energię elektryczną.

Tarcza antyinflacyjna. Pytania i odpowiedzi

Obniżkę cen paliw, 0 zł akcyzy na energię elektryczną, obniżony VAT na gaz ziemny i energię elektryczną zakłada zaprezentowana w czwartek Tarcza antyinflacyjna. Obniżka cen paliw ma zacząć się 20 grudnia 2021 r. a wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Ponadto od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Gospodarstwa domowe mogą liczyć na zmniejszenie akcyzy na energię elektryczną. Rząd planuje też dodatek osłonowy. Na czym będzie polegać tarcza antyinflacyjna? Warto od razu zaznaczyć, że obniżka cen gazu będzie tymczasowa. Rząd wprowadza nowe rozwiązania na czas najwyższego wzrostu inflacji. Zakłada się, że w styczniu 2022 roku inflacja może osiągnąć poziom 10 proc.  Tłumaczymy!

ZOBACZ: Czy tarcza antyinflacyjna zadziała? Analitycy oceniają

Czym jest tarcza antyinflacyjna?

To pakiet rozwiązań, które wesprą gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Co ważne, z części założeń tzw. tarczy antyinflacyjnej skorzystają wszyscy Polacy. Łącznie to aż blisko 10 mld zł oszczędności! Obniżka cen paliw i gazu, zerowa akcyza na energię elektryczną oraz dodatek osłonowy – to tylko część rozwiązań. 

 - Za nasz główny cel w trakcie trwania pandemii koronawirusa postawiliśmy sobie ochronę miejsc pracy i wsparcie przedsiębiorców. W ramach Tarczy Antykryzysowej do firm w całym kraju trafiło ponad 200 mld zł. W ten sposób uratowaliśmy tysiące przedsiębiorstw przed bankructwem, a kilka milionów obywateli przed bezrobociem. Polska jest także krajem o jednym z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Co równie ważne, nasz kraj – jako jeden z nielicznych w UE – już w II kwartale 2021 r. osiągnął poziom aktywności ekonomicznej sprzed pandemii - zapowiedział rząd.

Na czym będzie polegać tarcza?

Tarcza antyinflacyjna zakłada:

  • Obniżkę cen paliw silnikowych Od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Ponadto od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.2) Obniżkę cen gazu w okresie styczeń-marzec 2022 r. Na 3 miesiące stawka VAT na gaz zostanie obniżona do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.).
  • 0 proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowychGospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh. Dla pozostałych odbiorców akcyza na energię elektryczną zostanie obniżona do minimum UE. 4) Obniżkę cen energii elektrycznej w okresie styczeń-marzec 2022 r.Na 3 miesiące stawka VAT na energię elektryczną zostanie obniżona do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.).5) Dodatek osłonowy- dopłata 400 zł w skali roku dla jednoosobowych gospodarstw domowych o dochodach do 2100 zł/m- dopłata 600 zł w skali roku (2-3 os.), 850 zł (4-5 os.) lub 1150 zł (6+ os.) dla gospodarstw domowych o dochodach do 1500 zł/os./m Dodatek będzie wypłacany w 2 ratach, w 2022 roku; uprawnionych do skorzystania z niego jest około 5,2 mln gospodarstw domowych.
  •  Oszczędności w administracji i w budżecie- W 2022 roku ograniczenie tworzenia nowych, dotąd nieplanowanych, etatów czy urzędów w administracji publicznej.- Wyjątkowe wzmacnianie kadrowe i finansowe będą realizowane na zasadzie 1 za 1, czyli nowy etat za zlikwidowanie innego lub znalezienie odpowiedniej przestrzeni finansowej w ramach już posiadanych środków.- Pogłębiony przegląd wszystkich wydatków publicznych pod względem ich efektywności, tak by wprowadzić dodatkowe oszczędności. - Ograniczenie finansowania programów w funduszach celowych do tych już realizowanych lub ogłoszonych.Działania te mają przynieść oszczędności od 3 do 5 mld zł.
Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną. Ile Polacy zaoszczędzą?
Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna powinna być skierowana tylko do najuboższych?

Jak przebiegnie obniżka cen paliw?

Aby ograniczyć dynamikę rosnących cen paliw:

  • Od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej.
  • Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Jak przebiegnie obniżka cen gazu?

W ramach tarczy obniżony zostanie VAT na gaz ziemny. Zapowiedziano obniżkę podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. Cena bez ogrzewania i CWU wynosi obecnie 116 zł, po obniżce wyniesie 102 zł. W przypadku opcji z ogrzewaniem i CWU to odpowiednio  1 145 zł i 1 006 zł.

Jak oszczędzimy na prądzie?

Rząd zapowiedział dodatek osłonowy, który zrekompensuje m.in. koszty VAT energii elektrycznej. Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł, a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Co z podatkiem VAT na żywność?

Również żywność objęta jest dodatkiem osłonowym. Premier zapowiedział rządowy dodatek wyrównawczy, który ma związek m.in. ze wzrostem cen żywności. Otrzymają go osoby spełniające kryteria dochodowe - od 400 zł do nawet ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Inny będzie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, a inny dla pięcio- czy sześcioosobowego. Dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r.

Jak powiedział Morawiecki, z tego dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych. - Znaczna część gospodarstw domowych będzie mogła przynajmniej częściowo zamortyzować koszty inflacji, którą zaimportowaliśmy niestety z jednej strony przez wysokie ceny gazu z Rosji, z drugiej strony przez wysokie ceny energii i politykę klimatyczną UE - stwierdził.

Ile zyskamy na dodatku osłonowym?

Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Z dodatku osłonowego będzie mogło skorzystać ok. 6,8 mln gospodarstw domowych. Obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r. 

Najnowsze