Obniżka akcyzy na benzynę

i

Autor: ARTUR HOJNY/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK Obniżka akcyzy na benzynę

Benzyna po 5,70 zł za litr? Cena paliwa obniżona na 5 miesięcy. Decyzja Morawieckiego

2021-11-25 11:08

"Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły, by złagodzić skutki inflacji" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Premier wskazał trzy obszary, które najmocniej "uderzają w portfele". Wśród nich ceny paliw. Według premiera zapowiadane działania sprawią, że obniżki odczujemy już "w najbliższych tygodniach". Nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze. Sprawdź, jakie rozwiązania zaproponował rząd, aby obniżyć ceny paliw.

Morawiecki obniża akcyzę na paliwa

"Wprowadzamy obniżkę cen paliw. Od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw. Po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE" - powiedział premier podczas czwartkowej konferencji prasowej. Mateusz Morawiecki zapewnił, że od stycznia do maja paliwa "zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej". - Zwolnimy z opłaty emisyjnej - dodał premier.

Policjanci zatrzymali seryjnego złodzieja paliwa

Ile zaoszczędzimy?

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że wszystkie przedstawione działania mają doprowadzić do obniżki cen paliw już w "najbliższych tygodniach". - Mam nadzieję około 20 nawet do 28-30 groszy - powiedział premier i zapewnił, że polski rząd działa z "myślą o polskich obywatelach". "Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach podejmiemy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii i cen żywności" - mówił szef rządu.

Sonda
Jak radzisz sobie z wysokimi cenami paliwa?

W czwartkowym wydaniu "Pulsu Biznesu" prezes Orlenu Daniel Obajtek przyznał też, że "obniżenie wysokości różnego rodzaju danin obowiązkowych nakładanych na paliwa, niekoniecznie sensu stricto akcyzy, wpłynęłoby na ceny paliw na stacjach, nie ograniczając jednocześnie dochodów PKN Orlen".

- Takie rozwiązanie nie miałoby negatywnego wpływu na wycenę koncernu. Trzeba też pamiętać, że wysokie ceny paliw wcale nie są w naszym interesie, ponieważ ograniczają popyt na paliwa, a dla nas wolumen sprzedaży jest bardzo istotny - powiedział Obajtek.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze